13 lipca, 2024

Jaka szybkość Internetu będzie potrzebna w 2024 roku? Nie daj się oszukać! Poznaj wymaganą liczbę Mbps

Jaka szybkość Internetu będzie potrzebna w 2024 roku? Nie daj się oszukać! Poznaj wymaganą liczbę Mbps

CYBERBEZPIECZEŃSTWO Wakacje 2024. Na co narażone są dzieci w internecie? Sprawdź, jak najlepiej je chronić!

Elon Musk stworzył „aimbota” do gier. Pierwszy na świecie pacjent Neuralink opowiada o implantcie

Nowość na rynku – Światowa premiera smartfona OnePlus Nord CE4 Lite 5G

Technologia

Nie ładuj tak laptopa! Możesz uszkodzić baterię. Robi tak 99% osób

UżywAI – to proste Seria smartfonów OPPO Reno12 5G debiutuje w Polsce

W ciągu ostatnich kilku lat zapotrzebowanie na sieci domowe było większe niż kiedykolwiek wcześniej, a Internet służył nam zarówno jako źródło informacji, czy formę rozrywki.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy płacisz za dużo za dostęp do Internetu lub, czy naprawdę otrzymujesz usługę, której potrzebujesz, postaramy się pomóc odpowiedzieć Wam na to nurtujące pytanie.

Czytaj też:

  • Jak przyspieszyć internet na PS5 i PS4? Te zmiany pomogą wam zmniejszyć ping
  • Jakiej szybkości Internetu potrzebuję? Netflix twierdzi, że do strumieniowego przesyłania treści Full HD potrzebujesz 5 Mb/s, a w przypadku treści 4K Ultra HD – 25 Mb/s (megabitów na sekundę).

Jeśli jednak planujesz podłączyć kilka urządzeń jednocześnie, będziesz potrzebować jeszcze większych prędkości. Wiele urządzeń wymaga większej przepustowości.

Jeśli masz wiele urządzeń podłączonych do sieci jednocześnie, powinieneś poważnie rozważyć inwestycję w plan, który zapewni większą prędkość pobierania, na przykład 200 Mb/s.

Pamiętaj, że nie każdy sprzęt lub serwer gry będzie w stanie obsłużyć daną prędkość Mbps. Dla przykładu, konsole PlayStation najczęściej blokują prędkość na 100 Mb/s, aby nie przeciążyć swoich serwerów. Dlatego, jeśli nie posiadasz zbyt wielu urządzeń w domu, ale potrzebujesz Internetu do rozgrywki online, polecamy wybrać coś pomiędzy 50 – 100 Mbps.

Znaj swoją prędkość i nie daj się oszukać. Korzystając z aplikacji do testowania prędkości, możesz sprawdzić, czy dostawca Internetu faktycznie dostarcza usługę, za którą płacisz. M.in. do tego typu testów posłużyć może strona Speed Test.

Ile Mbps naprawdę potrzebujesz?

  1. 1-2 urządzeń w domu — Surfowanie po Internecie, poczta e-mail, media społecznościowe, YouTube – Do 25 Mb/s
  2. 3-5 urządzeń w domu — Gry online, seriale w wysokiej jakości 4K — 50–100 Mb/s
  3. Więcej niż 5 urządzeń w domu — Wszystkie powyższe — 150 do 200 Mb/s

Jestem graczem. Jaki internet?

Jeśli jesteś zagorzałym graczem to posiadanie szybkiego Internetu jest w tym przypadku naprawdę ważne. Na forach pomocy technicznej firm takich jak Microsoft, Sony, czy Nintendo udostępniają przydatne informacje, które pomogą wam dowiedzieć się, jak duży powinna być prędkość Internetu, aby umożliwić grę online.

Zgodnie z dokumentem będziesz potrzebować prędkości pobierania wynoszącej 3 Mb/s lub większej i prędkości wysyłania wynoszącej 0,5 Mb/s lub większej. Twój współczynnik ping (miara opóźnienia powodowanego przez połączenie internetowe w grach online) również powinien być mniejszy niż 150 milisekund.

Nie daj się naciągnąć na (za)szybki Internet

Podsumowując, coraz częściej firmy świadczące usługi dostarczania Internetu chwalą się swoimi prędkościami, sięgającymi nawet 1Gb/s (1000Mb/s). Czy są one jednak realnie potrzebne? Patrząc na ceny oraz aktualne możliwości, nie. Tego typu Internet, co najwyżej mógłby służyć naprawdę wielkim firmom, a nie gospodarstwu domowemu.

Osobiście polecamy rozejrzeć się za sprawdzonymi dostawcami i postawić na 200Mb/s lub maksymalnie 600Mb/s, jeśli faktycznie posiadamy wiele urządzeń podpiętych pod łącze.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam. Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Facebook

QUIZ: Jak dobrze znasz platformę społecznościową?