Rewelacje dotyczące wielkich projektów polskiej nauki z okazji Święta Niepodległości – tylko na stronach Interii

Rewelacje dotyczące wielkich projektów polskiej nauki z okazji Święta Niepodległości - tylko na stronach Interii

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zwyciężać i spocząć na laurach – to klęska

„Zwyciężać i spocząć na laurach – to klęska” – mówił Józef Piłsudski. Niepodległość jest wielką szansą rozwoju, dlatego z okazji święta 11 listopada w Interii prezentujemy ambicje polskiej nauki. Wspólnie z instytutami badawczymi Polskiej Akademii Nauk wyróżniamy projekty naszych naukowców, które nie tylko są szansą na rozwój, ale pozwolą polskiej nauce konkurować z najlepszymi na świecie.

Projekty naukowe

Przy Polskiej Akademii Nauk funkcjonuje 67 instytutów naukowych. Działają w ramach pięciu wydziałów: nauk humanistycznych i społecznych, biologicznych i rolniczych, ścisłych i nauk o Ziemi, technicznych oraz medycznych. Instytuty zapytaliśmy o projekty prorozwojowe, służące polskiej nauce. Nasi naukowcy wskazali kilka wyjątkowych propozycji i wciąż aktualnych potrzeb do ich realizacji.

Polska na czele międzynarodowego zespołu

Badania od Svalbardu po Himalaje. Pierwsza z propozycji będzie realizowana w ramach unijnego programu Horyzont Europa. Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk jest koordynatorem międzynarodowego zespołu, w którym współpracuje 14 partnerów z dziewięciu krajów Europy oraz trzech partnerów z Indii. Projekt nosi nazwę LIQUIDICE. Jego głównym założeniem jest obserwacja i badania kriosfery, czyli lodowców. Ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatycznych, w sposób przejrzysty prezentować najnowsze dane, co w konsekwencji pozwoli na ocenę wdrażanych strategii społeczno-ekonomicznych.

  1. Miejsca, na których będą prowadzone badania:
    • Svalbard – zmniejszenie zasolenia wody morskiej;
    • Masyw Monte Rosa we Włoszech – zmniejszająca się pokrywa lodowa;
    • Grenlandia – zmiany na lodowcach;
    • Himalaje – topniejące lodowce.
  2. Cele projektu LIQUIDICE:
    • Utworzenie katalogu danych z istniejących oraz nowych pomiarów terenowych;
    • Przełożenie danych na udoskonalenie modeli klimatycznych;
    • Tworzenie rejestru zmian klimatycznych opartego o dane satelitarne z 40 lat;
    • Badania topniejących lodowców i ich relację z produkcją wody.

Pomoc chorym na raka

W zwalczaniu przewlekłego bólu nowotworowego, bołu pooperacyjnego i opiece paliatywnej często korzysta się z opioidów. Polscy naukowcy opracowali substancję, która może pomóc w długotrwałej terapii leczenia bólu przewlekłego. Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN opracował hybrydowy analog naturalnego peptydu – dermorfiny. Substancja jest trwalsza od znanych neuropeptydów i wymaga znacznie mniejszej dawki w porównaniu do morfiny.

Cyfrowy bank danych

Krakowski Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk posiada kolekcję około dwóch i pół miliona okazów zwierząt bezkręgowych i kręgowych. Teraz instytut chce udostępnić swoją kolekcję światu poprzez uruchomienie specjalnej strony internetowej, na której będzie można oglądać trójwymiarowe fotografie okazów.

Najwyższe technologie i za małe biura

Centrum Fizyki Teoretycznej PAN jest jednym z wiodących osiągnięć Polski w dziedzinie fizyki teoretycznej. Instytut będzie realizował projekt Komisji Europejskiej ERA Chair, który ma na celu przyciągnięcie wysokiej klasy naukowców, zwiększenie potencjału badawczego oraz udoskonalenie struktury osrodka. Jednostka mierzy się jednak z poważnymi potrzebami lokalowymi, mając zbyt mało przestrzeni biurowej i laboratoryjnej.