Złoto osiąga nowy szczyt rekordowy

„`html
Złoto przekroczyło barierę 3000 dolarów za uncję, osiągając prawie 3060 dolarów podczas konferencji prasowej Rezerwy Federalnej, która miała miejsce po marcowym spotkaniu. Choć mogłoby się wydawać, że wzrosty na rynku metali szlachetnych tracą impet, Fed podjął istotne decyzje.
Zmiany w polityce Rezerwy Federalnej
Mimo że stopy procentowe zostały na dotychczasowym poziomie, co nie jest korzystne dla złota, Rezerwa Federalna ogłosiła spowolnienie redukcji bilansu. Oznacza to, że Fed zatrzyma w swoich zasobach więcej obligacji niż w ostatnim dwóch latach.
Wpływ pandemii i sytuacji na Ukrainie
W wyniku pandemii oraz konfliktu na Ukrainie bilans aktywów Fed wzrósł do 9 bilionów dolarów. W ciągu ostatnich ponad dwóch lat udało się go zmniejszyć o 2 biliony dolarów. Choć mniejszy bilans oznacza mniej pieniędzy w systemie finansowym, dotychczas nie przeszkodziło to w wzrostach cen kruszców i akcji.
Redukcja bilansu Fed
Jednak Fed nie rezygnuje z dalszego redukowania bilansu, choć w wolniejszym tempie. Zdecydowano o zmniejszeniu zakupów obligacji rządowych o jedynie 5 miliardów dolarów, co jest wyraźnym spowolnieniem z dotychczasowych 25 miliardów. Pozostaje natomiast niezmienione tempo redukcji hipotecznych listów zastawnych, wynoszące 35 miliardów dolarów miesięcznie.
Przyszłość złota i rynku finansowego
Pytanie, czy te działania Fed będą miały długofalowy wpływ na wzrost wartości złota i dynamikę rynków finansowych. Większa płynność mogłaby prowadzić do jeszcze wyższych cen akcji i szybciej osiąganych wysokich kursów złota. Decyzje amerykańskiej Rezerwy Federalnej będą na pewno bacznie obserwowane przez inwestorów na całym świecie.
„`