Co dalej z Centralnym Portem Komunikacyjnym? Podjęta została decyzja przez rząd. „Polska przekształci się w ogromne megalopolis”
Projekt CPK będzie swoistym trójskokiem w nowoczesność – powiedział premier Donald Tusk, zapowiadając w środę kontynuację projektu. Co rząd zmieni? Premier przedstawił szczegóły.
Artykuł aktualizowany na bieżąco. Na środowej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem wystąpili minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz jego zastępca Piotr Malepszak, a także pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. Od 1 lipca nadzór nad CPK przechodzi pod Ministerstwo Infrastruktury – powiedział minister Dariusz Klimczak. – Chciałem mieć jasny obraz, co jest Polsce potrzebne, co odpowiada na polskie potrzeby. Druga sprawa to oczyszczenie tego z brudu, kompetencji i zachłanności – powiedział premier.
Zmiany w projekcie CPK
Po pierwsze, i to jest zasadnicza różnica w porównaniu do projektu promowanego przez poprzedników, włączymy całą Polskę w ten projekt – mówił. Zmiany, które proponujemy doprowadzą do zdecydowanie mniejszej liczby potrzebnych wywłaszczeń. Przygotowujemy wspólnie z ministrami i wojewodami model, który naprawi krzywdy i nie będzie krzywdą dla każdego, kto będzie wywłaszczony – powiedział premier.
- Polska stanie się jednym wielkim megalopolis. I zobaczymy to już za kilka lat. W ten projekt nowoczesnej komunikacji zostaną włączone wszystkie duże miasta w Polsce. Sieć kolejowa, którą proponujemy, będzie łączyć między sobą polskie miasta. Powstanie gęsta sieć, która będzie łączyła realne skupiska ludzi i obsługiwała potoki pasażerów, a nie jakieś ideologiczne wymysły – zapowiedział.
Projekt #Polska100Minut będzie dotyczył na początku kilku, a potem wielu innych dużych polskich miast. Mniej więcej w 100 minut będziemy mogli dojechać z Warszawy do Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Lotnisko w Baranowie będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie.
- Zmieniony będzie model budowy kolei w ramach nowego projektu CPK; będzie on uwzględniać regionalną i lokalną decentralizację oraz radykalnie zmniejszy potrzebę wywłaszczeń – zapowiedział na konferencji premier Donald Tusk.
Rozbudowa lotniska i linie lotnicze
Największe ośrodki w Polsce mają być połączone szybkimi liniami kolejowymi. Samo lotnisko centralne w Baranowie ma być gotowe w 2032 r. „Dzisiaj chcemy Państwa poinformować, że ten projekt będzie swoistym trójskokiem w nowoczesną i odpowiadającą wyzwaniom 21. wieku nie tylko komunikację, ale strukturę państwa polskiego.
Donald Tusk zwrócił się do wiceministra funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Macieja Laska z prośbą o szczegóły „w ambitnym planie”. „W ambitnym planie do 2032 roku 135 samolotów, z czego ok. 31 samolotów szerokokadłubowych” – powiedział Maciej Lasek.
- Rozbudowa floty LOT-u. Zależy nam, aby LOT stał się jedną z największych firm lotniczych; to oznacza konieczność uzupełnienia floty do ponad 130 samolotów – powiedział premier Donald Tusk.
Szef rządu zapowiedział też pilną modernizację lotniska na Okęciu. „ Lotnisko Okęcie zostanie pilnie zmodernizowane . Kilka lat temu przerwano prace modernizacyjne, musimy teraz jak najszybciej wrócić do modernizacji i usprawnienia lotniska na Okęciu. To samo dotyczy także Modlina i jego modernizacji” – powiedział w środę premier Donald Tusk na konferencji prasowej poświęconej przyszłości projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
Wielkie projekt CPK Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma zostać wybudowany Port Lotniczy, który w pierwszym etapie byłby w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.