20 lipca, 2024

Gigant na igrzyskach z wdzięcznością zwraca się do Polaków. „Wsparcie od przyjaciół”

Gigant na igrzyskach z wdzięcznością zwraca się do Polaków. "Wsparcie od przyjaciół"

Reprezentacja Polski zakończyła turniej Ligi Narodów w słoweńskiej Lublanie z kompletem zwycięstw. Przez całą fazę zasadniczą zespół prowadzony przez Nikolę Grbicia przegrał tylko dwa mecze (1:3 z Brazylią i 0:3 ze Słowenią).

To właśnie Słowenia może wyprzedzić biało-czerwonych, jeżeli w niedzielny wieczór pokona Serbię. W dniach 27-30 czerwca Polska będzie rywalizować w łódzkiej Atlas Arenie w turnieju finałowym.

W ostatnim meczu w Lublanie Polacy pokonali 3:0 Kubę (25:17, 25:20, 25:20). Jak się okazuje, wygrana Polaków była też istotna z innego punktu widzenia. Po niej było jasne, jaki zespół jako ostatni wywalczy awans na igrzyska olimpijskie. O to miejsce walczyła Kuba oraz Serbia.

Awans Kuby stałby się faktem, gdyby ta kadra pokonała Polskę, a Serbia wygrała ze Słowenią. W przypadku Serbii „wystarczyła” porażka Kuby.

Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu wśród panów zagra łącznie 12 reprezentacji: Francja, Polska, Kanada, Stany Zjednoczone, Japonia, Brazylia, Niemcy, Włochy, Słowenia, Argentyna, Serbia i Egipt.

W środę o godz. 18:00 w Łodzi odbędzie się losowanie fazy grupowej, a dużo wcześniej powinniśmy poznać rozkład koszyków.

W serbskich mediach w kontekście turnieju Ligi Narodów przede wszystkim dominują… podziękowania dla Polski za pokonanie Kuby. „Nikola, dziękujemy. Serbia zakwalifikowała się do igrzysk po raz pierwszy od 12 lat. Polska prowadzona przez naszego Grbicia pokonała 3:0 Kubę” – pisze serwis sport.alo.rs.

„Serbia jedzie na igrzyska. Nikola Grbić nam pomógł, teraz wszystko jest rozstrzygnięte. Wszystkie dylematy dotyczące rozstawienia zniknęły. Obecnie liczba reprezentantów Serbii na igrzyskach w Paryżu wynosi 109 osób” – dodaje mondo.rs.

„Polacy Grbicia pokonali Kubę i wysłali Serbię na igrzyska. Drużyna Igora Kolakovicia otrzymała 'pomoc od przyjaciół’ w postaci Grbicia i jego zawodników ” – czytamy w serwisie nova.rs.

„Polska Grbicia zagrała dla niebieskiej kompanii. Po triumfie Polaków nasz mecz ze Słowenią nie będzie miał żadnego znaczenia w rywalizacji o igrzyska. Grbić, niegdyś członek kadry Serbii i zdobywca wielu trofeów, jest trenerem Polski, a jego drużyna wygrała w niedzielę przekonująco” – podsumowuje b92.net.

Rywalizacja siatkarzy na igrzyskach olimpijskich w Paryżu potrwa od 27 lipca do 11 sierpnia. Tytułu będzie bronić Francja, która na poprzednich igrzyskach w Tokio pokonała 3:2 Rosję. Polska wtedy dotarła do ćwierćfinału, ale tam przegrała 2:3 z Francją.