Rekordowa głupota na wyspie Hydrze: Imprezowicze spowodowali pożar lasu w Grecji.
W sobotę na wyspie Andros na Morzu Egejskim strażacy walczyli z pożarem, przy wsparciu 30 strażaków, dwóch samolotów i pięciu śmigłowców. Pożar wybuchł z dala od kurortów turystycznych, które wcześniej zostały evakuowane ze względów bezpieczeństwa. Straż pożarna zapowiedziała, że siły walczące z pożarem zostaną wzmocnione.
Grecja. Pożary lasów
Relacjonując sytuację, Reuters podkreśliło, że pożary lasów są częste, ale w ostatnich latach nasiliły się z powodu wyższych temperatur i bardziej suchego powietrza latem. Meteorolog Thodoris Giannaros powiedział w telewizji publicznej Grecji, że warunki w tym roku są wyjątkowo niekorzystne i nie miało podobnych okoliczności tak wcześnie w czerwcu.
Setki strażaków zostały oddelegowane do ponad 70 pożarów na terenie Grecji.
Hydra. Las sosnowy zapalił się przez fajerwerki
W piątek z powodu pożaru zmarł 55-letni mieszkaniec regionu Ilia na Półwyspie Peloponez. Tego samego dnia wybuchł też pożar lasu sosnowego na wyspie Hydra, spowodowany prawdopodobnie przez fajerwerki odpalane z jachtu. Incydent wzbudził oburzenie miejscowej społeczności i władz. Burmistrz Hydry potępił zdarzenie, aresztując 13 obywateli Grecji biorących udział w wydarzeniu.
Ekstremalne temperatury w Azji i południowej Europie
Rozpoczynające się lato na północnej półkuli przynosi rekordowe fale upałów na czterech kontynentach w tym roku. Setki osób zmarły już z powodu ekstremalnych temperatur w Azji i Europie. Przewiduje się, że fale upałów, będące obecnie coraz częstsze z powodu zmian klimatycznych, będą się nasilać.
Analizy grupy World Weather Attribution wykazały, że sytuacje, które kiedyś miały miejsce raz na dekadę, obecnie zdarzają się co 2,8 roku, przy temperaturach o 1,2 stopnia Celsjusza wyższych niż przed erą przemysłową. Prognozy na przyszłość są jeszcze bardziej niepokojące, sugerując, że jeśli globalne ocieplenie osiągnie 2 stopnie Celsjusza, fale upałów mogą występować nawet 5,6 razy częściej na dekadę, przy temperaturach wyższych o 2,6 stopnia Celsjusza.