20 lipca, 2024

Deszcz lodu wielkości ananasa – niespodzianka pogodowa, która zaskoczyła mieszkańców.

Deszcz lodu wielkości ananasa - niespodzianka pogodowa, która zaskoczyła mieszkańców.

Informacje o burzach, gradobiciach, oraz innych ekstremalnych zdarzeniach pogodowych płyną aktualnie z niemal wszystkich zakątków świata. Niektóre z nich dotyczą rzadko spotykanych anomalii.

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i na świecie

Aktualnie poważna sytuacja związana z zawirowaniami pogody panuje w różnych zakątkach świata, w Polsce m.in. Prezydent Bielska-Białej powiedział, że takich opadów nie było od 1972 roku. W ciągu ostatnich dni Tu również doszło do zalań posesji i wielu innych komplikacji. W całym kraju od jakiegoś czasu regularnie rozsyłane są alerty RCB na temat możliwych podtopień.

O podobnie ekstremalnych zjawiskach doniesienia płyną z całego świata. Niedawno informowaliśmy , a teraz Grad wielkości ananasa. Tak duże gradziny to groźne zjawisko Na tym się nie skończyło, niedługo później ponownie doszło do gradobicia z bryłkami, które „wydawały się tak duże, jak puszka napoju energetycznego”, podaje Fox Weather. Centrum Przewidywania Burz (SPC) informuje, że dziś wciąż istnieje duże ryzyko podobnych opadów gradu na obszarze Stanów Zjednoczonych. – mogą bowiem zabić. Według , wystarczy do tego gradzina większa niż 7 cm.

Przykłady takich sytuacji zdarzają się na całym świecie, w tym w Polsce. Jedna z osób komentujących wpis Lubuskich Łowców Burz na temat gradu w Teksasie przytoczyła np.

Potężne gradobicia w Polsce. Przykład z Rogowa to przestroga

W odpowiedzi na wpis Lubuskich Łowców Burz o gigantycznych gradzinach wiele osób wyraziło swoje zaskoczenie, pojawiły się różne teorie, a także – Nie trzeba szukać w Ameryce. W 1848 roku 19 czerwca w Rogowie nad Olzą, woj. śląskie, Drugiego dnia przyszły wielki huragan i ulewa, które przyniosły jeszcze większe zniszczenia. Przez ostatnie lata każdego roku nawałnice zawsze są około połowy maja, na szczęście nie aż tak niszczycielskie. Choć parę lat temu nawalny deszcz 12 i 13 maja pozalewał wiele domów, poniszczył drogi i boisko w Wodzisławiu Śląskim w dzielnicy Zawada, która graniczy z Rogowem – napisała pani Ewelina Kołacka.

Informacje o tym tragicznym gradobiciu sprzed lat można znaleźć m.in. na stronie internetowej Rogowa w zakładce Ciekawostki.