13 lipca, 2024

Na pograniczu polsko-białoruskim zaostrza się sytuacja. Rosyjski plan na przyszłość

Na pograniczu polsko-białoruskim zaostrza się sytuacja. Rosyjski plan na przyszłość

Opozycyjny BYPOL to organizacja, w skład której wchodzą m.in. dawni oficerowie białoruskich służb. Z ich informacji wynika, że Moskwa ma już plan na kolejne tygodnie i miesiące, jeśli chodzi o naciskanie na granicę Polski i Białorusi.

W serwisie Telegram podali oni, że należy spodziewać się kolejnych 40 tys. migrantów, którzy sprowadzeni zostaną do Rosji. Hamas na polsko-białoruskiej granicy? Opozycjoniści donoszą, że tym razem będą to głównie migranci z przeszkoleniem wojskowym, którzy brali udział w walkach i należą do uznawanego za organizację terrorystyczną palestyńskiego Hamasu.

„Część z tych uchodźców, w liczbie 3-5 tys., planuje się wysłać na Białoruś w celu szturmu na polską granicę” – czytamy. „Możliwe są absolutnie wszystkie scenariusze, w tym związane z masowym przełamaniem granicy przez duże grupy dobrze wyszkolonych migrantów. Będą przebiegać, okaleczając polskich żołnierzy i straż graniczną” – ostrzegali autorzy komunikatu.

Presja na polsko-białoruską granicę jest silna i bez bojowników Hamasu. Tylko w ostatni weekend służby naliczyły 120 prób nielegalnego wtargnięcia na terytorium Polski z tego kierunku. Za pomocnictwo przy takim przekraczaniu granicy zatrzymano dwie osoby. Nie obyło się bez aktów agresji – w jednym przypadku migranci obrzucili polskie służby kamieniami.