13 lipca, 2024

Niesamowite kaniony na Marsie uchwycone przez sondę Mars Express. Europejska Agencja Kosmiczna publikuje nagranie

Niesamowite kaniony na Marsie uchwycone przez sondę Mars Express. Europejska Agencja Kosmiczna publikuje nagranie

Express to sonda, która znajduje się na orbicie Czerwonej od ponad dwóch dekad. Była to pierwsza misja Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem był Mars. Do tej pory statek dostarczył mnóstwo danych o tym świecie oraz nagrań, gdzie można. Teraz mamy okazję zobaczyć nowe, które pochodzą z.

Sonda Mars Express zbadała rejon Nili Fossae

Orbiter został wykorzystany do dokładniejszego zbadania regionu o nazwie Nili Fossae. Rozciąga się on wzdłuż wschodniego brzegu masywnego krateru uderzeniowego o nazwie Isidis Planitia o szerokości 1900 km. Powstał on w wyniku uderzenia meteorytu, co wydarzyło się około 4 mld lat temu. Nili Fossae to bardzo ciekawy region, który. Rozciągają się one na i mają do kilkuset metrów szerokości.

  • Badania ujawniają obecność różnorodnych minerałów
  • Obserwacje wskazują na występowanie grabenów
  • Naukowcy skupili się na tym obszarze ze względu na bogactwo minerałów

Znajdują się tu również grabeny, które powstają w wyniku zapadnięcia gruntu, gdy pomiędzy dwoma równoległymi rowami dochodzi do pęknięć. W ostatnich latach naukowcy skupili się na Nili Fossae ze względu na imponującą ilość i różnorodność minerałów występujących na tym obszarze, w tym krzemianów, węglanów i gliny – z których wiele zostało odkrytych za pomocą instrumentu OMEGA należącego do Mars Express. Na nagraniu także miejsce lądowania łazika Perseverance.

Nagrania zarejestrowane przez sondę Mars Express

ESA udostępniła nagrania zarejestrowane przez sondę Mars Express w trakcie przelotów nad Nili Fossae, gdzie można zobaczyć nie tylko rozległe kaniony regionu. Przy okazji na materiałach przechwyconych przez orbiter mamy również okazję obejrzeć. To miejsce, w którym należący do. Nagranie powstało przy użyciu danych, które sonda Mars Express przechwyciła instrumentem o nazwie High Resolution Stereo Camera (HRSC).

  1. ESA wysłała ponad 20 lat temu łazik na Czerwoną Planetę
  2. Orbiter ESA – wiadomości i historia misji
  3. Zgubiony łazik na Marsie – wpływ na badania

Warto dodać, że wraz z orbiterem ESA ponad 20 lat temu wysłała na Czerwoną Planetę, który to jednak został uznany za stracony. Do lądowania doszło grudniu 2003 r., ale łączność z maszyną nie została nawiązana. Prawdopodobnie w wyniku tylko częściowo otwartych paneli słonecznych, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie zamontowanej anteny.