20 lipca, 2024

Niesamowite umiejętności mrożek: amputacja nóg w celu przetrwania

Niesamowite umiejętności mrożek: amputacja nóg w celu przetrwania

Kiedy w ranę wdaje się infekcja, rośnie zagrożenie dla zdrowia i życia i mrówki zdają sobie z tego sprawę. Jak dowiadujemy się z nowego badania, oraz zapobiegając wystąpieniu czy rozprzestrzenianiu się infekcji. Co zaskakujące, owady zdają się też dostosowywać leczenie do miejsca urazu. Mrówki są w stanie w pewnym stopniu diagnozować rany i odpowiednio je leczyć, aby zmaksymalizować przeżycie rannych.

W czasopiśmie Current Biology Wyniki wykazały, że w przypadku 13 z 17 mrówek z urazami kości udowej lub uda miało przeprowadzone amputacje kończyny w krętarzu, czyli stawie z kością biodrową. Jak wyjaśniają, partnerzy z gniazda lizali rany, a następnie przesuwali aparatami gębowymi po uszkodzonej kończynie, aż dotarli do krętarza – następnie wielokrotnie gryźli zranioną nogę, aż została odcięta. Mrówka jak chirurg.

Amputacje odnóży to codzienność W przypadku dziewięciu mrówek z urazami kości piszczelowej lub podudzia nie zaobserwowano żadnych amputacji, zamiast tego mrówki te otrzymywały od partnerów jedynie leczenie ran w formie lizania, co sugeruje pewną zdolność dostosowywania „terapii”. Zespół odnotował podobne wyniki, gdy. Inny zestaw eksperymentów wykazał, że Jednak ich przeżywalność znacznie się poprawiła, jeśli ranne mrówki wróciły do swoich kolonii – co sugeruje, że leczenie zastosowane przez współmieszkańców było korzystne – lub badacze amputowali zakażoną kończynę, chociaż przyniosło to korzyści jedynie w przypadku ran ud.

Mrówki wiedzą, co robią. Świadomie leczą rany Początkowo wydawało się sprzeczne z intuicją, że amputacje nie są korzystne również w przypadku ran podudzi. Jednak dalsze prace wykazały, że rany na udach, a nie na podudziach, są powiązane z uszkodzeniem struktur pompujących wokół ciał mrówek substancję przypominającą krew.

W rezultacie Profesor Francis Ratnieks z Uniwersytetu w Sussex, który nie był zaangażowany w prace, powiedział w wypowiedzi dla The Guardian, że nie jest zaskoczony wynikami. Jego zdaniem to , w ramach której pracownicy pomagają sobie nawzajem w pracy na rzecz swojej kolonii: Na przykład wtedy, gdy pszczoła robotnica wykonuje taniec kiwający, aby skierować współtowarzysza do pożywienia, albo gdy robotnica poświęca swoje życie w obronie kolonii, albo też tam, gdzie robotnice amputują kończyny rannemu lub zarażonemu pracownikowi.​