20 lipca, 2024

Problemy z przybieraniem na wadze pomimo niewielkiego spożycia? Może to być skutek nieswiadomego jedzenia w nocy

Problemy z przybieraniem na wadze pomimo niewielkiego spożycia? Może to być skutek nieswiadomego jedzenia w nocy

Wyobraźcie sobie tylko, że wstajecie rano bez apetytu, sytuacja ta powtarza się niemal każdego ranka i jednocześnie zaczynacie widocznie przybierać na wadze. Reakcja? Dieta albo zwiększenie aktywności fizycznej, które jednak nie przynoszą spodziewanych efektów. Mniej więcej taka sytuacja spotkała kobietę, której historię opisuje CNN, chociaż w jej przypadku dosyć szybko można było się zorientować, że coś jest na rzeczy. Jill, bo tak ma na imię obecnie 62-letnia kobieta, jeszcze w gimnazjum. „Skąd te pudełka w moim łóżku?”, jak opowiada w rozmowie z dziennikarzami. Jej zdaniem komuś może wydawać się to zabawne, a inne osoby często bagatelizowały jej problem, bo przecież „mała przekąska w nocy jeszcze nikomu nie zaszkodziła”, ale dla niej była to osobista tragedia, bo dosłownie pochłaniała ogromne ilości jedzenia: Wiele osób uważa, że ten stan to: „Och, wstajesz, zjadasz przekąskę, a potem wracasz do łóżka”.

Co to jest? To jest zupełnie inne zwierzę. (…) Mogę zjeść całą paczkę ciasteczek, potem wstać i zjeść cztery miski płatków śniadaniowych, a potem wstać znowu i zjeść całe pudełko krakersów graham. I zawsze jest to śmieciowe jedzenie, nigdy: „Och, zjem jabłko” Czym są zaburzenia odżywiania związane ze snem?

Tak właśnie wyglądają zaburzenia odżywiania związane ze snem, w których. Stąd schorzenie klasyfikowane jest jako parasomnia snu, a konkretniej snu wolnofalowego, od czasu występowania w pierwszych godzinach snu. Część naukowców u, zatem w wielu przypadkach nocne objadanie ma być spełnieniem tłumionych na jawie pragnień. Co ciekawe, zaburzenia odżywiania związane ze snem mogą też skłonić do zjadania niezwykłych kombinacji pokarmów, a nawet prób spożycia rzeczy, które w ogóle pokarmami nie są.

Wpływ na życie i zdrowie

W tym miejscu warto jednak wyjaśnić, że istnieje, chociaż obecnie wielu badaczy skłania się to rozróżnienia tych przypadłości na podstawie pamięci epizodów w tym drugim. Niezależnie jednak od tej klasyfikacji, bo niezliczone pobudki w nocy zaburzają sen i powodują chroniczne zmęczenie. Co więcej, może powodować obrażenia podczas procesu gotowania, jak oparzenia i skaleczenia, a niektóre osoby spożywają również substancje niebędące żywnością, które mogą być trujące. Ze wszystkich parasomnii, zaburzenia odżywiania związane ze snem mają najgorszy wpływ na życie ludzi. Ci ludzie przestają jeść prawie każdego wieczoru. Przybierają na wadze. Rano czują się nieszczęśliwi. To wpływa na całe ich życie i jest po prostu okropne.

Przyczyna?, jednak osoby cierpiące na te zaburzenia często mają inne problemy ze snem, jak lunatykowanie lub zespół niespokojnych nóg, a prawdopodobieństwo wystąpienia jest też większe, jeśli problem występuje w rodzinie. Inne czynniki zwiększające ryzyko SRED to zespół niespokojnych nóg (RLS), narkolepsja, stres, depresja czy zaburzenia odżywiania.

Leczenie?

, które zwiększają poziom serotoniny w mózgu, a także obniżenie poziomu stresu i wypracowanie higieny snu oraz rozwiązania doraźne, czyli