9 października, 2024

Zbiórka informacji o największej egzoplanecie w historii: prędkość wiatrów tam osiąga 9000 km/h

Zbiórka informacji o największej egzoplanecie w historii: prędkość wiatrów tam osiąga 9000 km/h

Egzoplanety potrafią być bardzo różne. Niektóre ze światów spoza to bardzo ekstremalne planety, na których warunki mają niewiele wspólnego z tym, co znamy na Ziemi. Do takich obiektów z pewnością zalicza się egzoplaneta Astrolábos. Naukowcy postanowili przyjrzeć się tej egzoplanecie dokładniej i w tym celu wykorzystali teleskop Hubble’a.

Astrolábos to bardzo ekstremalna egzoplaneta. Egzoplaneta Astrolábos jest gorącym jowiszem i jej masa oscyluje w granicy dwukrotności tej, którą cechuje się gazowy olbrzym Układu Słonecznego. Świat ten jest mocno związany z gwiazdą (WASP-43) i znajduje się blisko do niej. Jeden obieg wokół gwiazdy trwa zaledwie 19,5 godziny.

Planeta WASP-43b jest związana z gwiazdą w podobny sposób, co z Ziemią. To oznacza, że jest dzięki temu zawsze przekazywana jest ta sama strona planety na gwiazdę.

To oczywiście sprawia, że po dziennej stronie jest bardzo gorąco. Do tego stopnia, że topi się tam żelazo. Temperatura na dziennej stronie osiąga aż 2000 stopni Celsjusza. Po nocnej stronie jest niewiele lepiej. Tam panują temperatury w okolicy 600 stopni Celsjusza, czyli większe niż w przypadku Merkurego. Wiatry osiągają tam prędkość 9000 km/h.

Analiza egzoplanety

Analiza egzoplanety wykazała, że po nocnej stronie chmury znajdują się wysoko nad powierzchnią. Natomiast po dziennej części w ogóle nie występują, bo jest tam zbyt gorąco. Gradienty temperatury na tym świecie sprawiają, że gaz na tej planecie krąży bardzo szybko. To tłumaczy brak wykrytego metanu w atmosferze. Jeśli wiatry przemieszczają gaz ze strony dziennej na nocną i z powrotem wystarczająco szybko, nie ma warunków na wytworzenie wykrywalnych ilości metanu.

Egzoplaneta WASP-43b to gorący jowisz. WASP-43b jest egzoplanetą typu „gorący jowisz”, a więc jest gazowym olbrzymem znajdującym się blisko macierzystej gwiazdy. Świat ten został odkryty w 2011 roku i wtedy była to najbliżej orbitująca planeta tego typu ze wszystkich znanych wówczas astronomom.

GWASP-43

Astrolábos znajduje się w sąsiedztwie gwiazdy typu K o nazwie WASP-43, która jest gwiazdą ciągu głównego. Na razie w jej pobliżu znaleziono tylko jedną egzoplanetę, co jednak nie wyklucza istnienia innych.

  1. element listy numerowanej
  2. element listy numerowanej
  3. element listy numerowanej