20 lipca, 2024

Niezwykłe odkrycie w Pompejach: Niespotykany błękitny kolor w jednym z pomieszczeń.

Niezwykłe odkrycie w Pompejach: Niespotykany błękitny kolor w jednym z pomieszczeń.

Podczas niedawnych wykopalisk w Pompejach odkryto niezwykłe rzymskie pomieszczenie o powierzchni ok. 8 mkw. Wyróżniają go pomalowane na niebiesko ściany zdobione postaciami kobiecymi reprezentującymi cztery pory roku wraz z alegorycznymi przedstawieniami rolnictwa i pasterstwa. Pomieszczenie o niebieskich ścianach zachwyciło archeologów.

Co czego służyło? Niebieski, a precyzyjniej błękitny kolor jest niezwykle rzadki na obszarze całych Pompejów. Według włoskiego Ministerstwa Kultury można to interpretować jako Pompeje to naprawdę skarbnica, która nigdy nie przestaje nas zaskakiwać i budzić zdumienie, ponieważ za każdym razem, gdy kopiemy, znajdujemy coś pięknego i znaczącego.

W odkrytym pomieszczeniu znajdowało się oraz zestaw z brązu składający się z . Na miejscu były również gotowe do wykorzystania przy remoncie i , które według archeologów po rozdrobnieniu mogły być dodawane do mas gipsowych.

Pompeje kryją przed archeologami mnóstwo tajemnic. Do nowego odkrycia doszło podczas wykopalisk na obszarze Regio IX w środkowych Pompejach. To dzielnica mieszkalna, która jest obecnie jednym z najintensywniej badanych miejsc na terenie dawnego miasta zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza.

Wykopaliska są częścią szerszego projektu, którego celem jest zabezpieczenie granicy pomiędzy obszarami objętymi wykopaliskami i nieeksploatowanymi miejscami parku archeologicznego, które łącznie obejmują Nic dziwnego, że taka intensywność prac skutkuje licznymi odkryciami.

Pod koniec maj poinformowano o znalezieniu Prawdopodobnie zostały wykonane przez dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat, na jakiś czas przed fatalnym 79 r. n.e. W kwietniu mogliście w GeekWeeku przeczytać też o unikatowych, bardzo dobrze zachowanych .

Uwiecznione zostały oblicza m.in. Heleny Trojańskiej czy boga Apolla. Zdobiły pomieszczenie, prawdopodobnie salę bankietową lub jadalnię zimową, która została udekorowana na krótko przed zniszczeniem miasta.