13 lipca, 2024

Demonstracja siły Korei Północnej: przedstawienie nowych niszczycieli czołgów i pocisków

Demonstracja siły Korei Północnej: przedstawienie nowych niszczycieli czołgów i pocisków

Kim Dzong Un odwiedził Akademię Nauk Obronnych, czyli północnokoreański instytut zaangażowany w północnokoreański program rakietowy, w tym Hwasong-14, a także rozwój okrętów wojennych i broni morskiej, aby dokonać osobistej inspekcji nowych systemów bojowych, w tym kołowego niszczyciela czołgów. I wizyta nie bez przyczyny następuje właśnie teraz, w okresie wzmożonych napięć w regionie, gdy Wprowadzenie nowego niszczyciela czołgów nie tylko pokazuje postęp technologiczny Korei Północnej, ale także jej.

Jezeli zaś chodzi o jednostkę widoczną na zdjęciach, to obserwatorzy zauważają, że bardzo przypomina ona chiński pojazd Type 08 w wersji eksportowej ST-1, więc prawdopodobnie z nim albo poważną „inspiracją” mamy tu do czynienia.

Co potrafi północnokoreański niszczyciel czołgów? Opracowanych przez firmę Norinco do wsparcia ogniowego piechoty, logistyki na polu bitwy i operacji szybkiego reagowania. Modułowa konstrukcja zapewnia możliwość wielu różnych konfiguracji, w tym wariant transportera opancerzonego, działa szturmowego, inżynierii bojowej, usuwania min, haubicy samobieżnej 122 mm/155 mm, obrony powietrznej, moździerzy samobieżnych, wozów dowodzenia i innych.

Kim Dzong Un, bazującą na podwoziu transportera opancerzonego M-2020 i wyposażoną w działo szturmowe kal. 105 mm, współosiowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm zamontowane w zdalnie sterowanej wieży. Mówiąc krótko, jednostka została zaprojektowana w celu zwiększenia siły ognia i mobilności sił szybkiego rozmieszczenia Korei Północnej, namierzania czołgów wroga i zwiększania ogólnej efektywności bojowej jej jednostek.

Kim Dzong Un chwali się nowymi pociskami. Jak informuje twitterowy kanał OSINTdefender, północnokoreańskie media państwowe opublikowały również zdjęcia, na których z międzynarodowego lotniska w Pjongjang, na wyspę regularnie wykorzystywaną do celów testowych wojska. Pociski, które rzekomo zostały wystrzelone przez 3. Batalion 331. Pułku Artylerii Czerwonej Flagi w stronę Korei Południowej, wykorzystywały zarówno cztero-, jak i sześciorurowe warianty.