13 lipca, 2024

Fani przegięli! Trzech kibiców skazanych za znieważenie Viniciusa. Czas odpokutować.

Fani przegięli! Trzech kibiców skazanych za znieważenie Viniciusa. Czas odpokutować.

Z problemem rasizmu na hiszpańskich stadionach boryka się notorycznie. Piłkarze, a także kibice, często stają się ofiarami rasistowskich incydentów, które wywołują wiele kontrowersji i oburzenia. Jednym z takich zdarzeń było wydarzenie z udziałem Viniciusa Juniora, brazylijskiego piłkarza Realu Madryt, podczas meczu z Valencią w maju zeszłego roku.

Gdy Brazylijczyk usłyszał rasistowskie wyzwiska, postanowił odpowiedzieć na nie w specyficzny sposób. Podczas doliczonego czasu gry, kiedy schodził z boiska, uniosł dwa palce w górę, sugerując, że rywale spadną do drugiej ligi. Ten gest wywołał burzliwą reakcję piłkarzy Valencii, co spowodowało awanturę. W wyniku incydentu Vinicius został ukarany czerwoną kartką za uderzenie w twarz Hugo Duro.

Ostatecznie, po długich procedurach, zapadł wyrok w sprawie Viniciusa Juniora. Jak donosi dziennik „AS”, wszyscy oskarżeni zostali uznani za winnych dyskryminacji rasowej i skazani na 12 miesięcy pozbawienia wolności. Kara została jednak złagodzona z uwagi na współpracę z organami ścigania na etapie dochodzenia. Oprócz czasu spędzonego w więzieniu, piłkarze muszą pokryć koszty procesu oraz otrzymali zakaz wstępu na stadiony LaLiga przez okres dwóch lat.

Jest to historyczny wyrok w Hiszpanii, pierwszy tego typu na poziomie hiszpańskiego sądownictwa. Prezes LaLiga, Javier Tebas, określił decyzję jako „jasny sygnał” dla osób propagujących rasizm na stadionach. Dodał, że taki wyrok naprawia szkody i stanowi wyraźne ostrzeżenie dla tych, którzy próbują znieważyć piłkarzy ze względu na ich pochodzenie rasowe.