20 lipca, 2024

Komisja ds. afer z wizami przygotowuje raport. Zawiadomienia dla prokuratury w drodze.

Komisja ds. afer z wizami przygotowuje raport. Zawiadomienia dla prokuratury w drodze.

Ze sceny Komisji ds. Afery Wizowej odchodzi Michał Szczerba, jednakże nie bez wpływu na dalsze działania. Polityk przekazał w programie RMF FM informację o zakończeniu etapu przesłuchań przez komisję. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem sprawozdania oraz końcowych wniosków. Zapowiedział, że te wnioski uwzględnią zawiadomienia do organów ścigania.

Jednym z pierwszych zawiadomień, które trafią do prokuratury jeszcze w czerwcu, będą dotyczyć programu Poland Business Harbor. Rząd Morawieckiego i rząd Kaczyńskiego nie mieli kontroli nad tym programem. Wizy biznesowe wydawano bez żadnego trybu, a nawet Rosjanom podczas wojny na Ukrainie – podkreślił europoseł. Również w czerwcu ma zostać przedstawiony pierwszy raport z pracy komisji przed Sejmem.

Dostarczone dokumenty z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu potwierdzają brak koordynacji programu, brak ram prawnych, a osoby wjeżdżające mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne – zaznaczył polityk. Mimo licznych zaniedbań nie jest jeszcze pewne, kto zostanie objęty zawiadomieniem. Decyzja ta należy do komisji, jednak Szczerba wskazał, że pełna odpowiedzialność spadnie na osoby odpowiedzialne za narodziny programu.

Komisja jest pewna co do intencji, lecz krytykuje realizację programu, zwłaszcza brak odpowiedzialności w lipcu 2021 roku, kiedy program został rozszerzony na Federację Rosyjską pomimo wybuchu wojny w lutym 2022 roku. Dowiedziono, że Jarosław Kaczyński był informowany o zagrożeniach, lecz nie podjął żadnych działań w tej sprawie. Zaniedbania są już jasne – podsumował Szczerba.