20 lipca, 2024

Końcowa decyzja w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej: ustalono, kiedy statki dotrą do Elbląga

Końcowa decyzja w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej: ustalono, kiedy statki dotrą do Elbląga

Dokończenie inwestycji w Przekop Mierzei Wiślanej ma pozwolić na wzrost przeładunków w porcie Elbląg. – – powiedziała w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Mieszkańcy Elbląga na będą musieli poczekać jeszcze – wynika z zapowiedzi władz samorządowych i centralnych. Jak powiedział w rozmowie z „DGP” wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, Najbardziej odległy zakładany termin dokończenia inwestycji to II kw. 2026 r. – Wtedy (po skończeniu prac – red.) przekop Mierzei Wiślanej zyska wreszcie sens.

Do portu w Elblągu będą mogły wpływać statki o długości 100 m i zanurzeniu do 4,5 m – zapowiedział wiceszef MI. Port w Elblągu w ostatnich latach żył głównie z przeładunku towarów, które transportowano do Obwodu Królewieckiego. Prawdziwym problemem dla portu okazały się sankcje nałożone na Rosję po wybuchu wojny w Ukrainie.

– Przez to – przyznał Arkadiusz Zgliński, dyrektor spółki zarządzającej portem. Poprawić sytuację portu miał m.in. – jedna ze sztandarowych inwestycji rządu PiS. Jednak oddana we wrześniu 2022 r. inwestycja do tej pory – przez przekop pływają jachty i inne rekreacyjne jednostki wodne.

Jak przyznał Zgliński, tylko raz do Elbląga wpłynął nieduży statek ze zbożem, korzystając z przekopu. Tor wodny nie jest wykorzystywany, bo do głębokości takiej, jaką ma przekop, czyli około 5 m. Zamiast tego próbował wymusić na samorządzie oddanie kontroli nad portem w zamian za dokończenie projektu.

Nowe otwarcie w sprawie nastąpiło, kiedy władzę w Polsce przejęła koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Jak przypomina „DGP”, rzeki Elbląg, o czym obszernie pisaliśmy.