13 lipca, 2024

Kto jest niespodzianką Euro 2024 w oczach sztucznej inteligencji?

Kto jest niespodzianką Euro 2024 w oczach sztucznej inteligencji?

Już od tygodni media publikują prognozy dotyczące Euro 2024. Ostatnia została opracowana przez firmę Sportradar, która zajmuje się technologiami sportowymi. Jak zaznaczają specjaliści, ich symulacja jest wyjątkowo szczegółowa, gdyż uwzględnia ponad 10 000 różnych scenariuszy, by jak najdokładniej określić wyniki poszczególnych meczów. Inne podobne symulacje bazują na zaledwie 100 wariantach.

AI wzięła pod uwagę między innymi aktualną formę danej drużyny, statystyki poszczególnych graczy, czy dane historyczne takie jak wyniki poprzednich turniejów. Jednocześnie nie uwzględnia czynników nieprzewidywalnych takich jak forma dnia, ludzka psychika, czy decyzje trenerów w czasie rzeczywistym.

Kto wygra Euro 2024, kto będzie czarnym koniem, kto zostanie królem strzelców? Według ostatnich prognoz AI określiła szanse na zwycięstwo na 24 proc. dla Anglii, która wywalczyła pierwsze miejsce w 2400 z 10 000 scenariuszy. Na kolejnych miejscach mają znaleźć się Francja (1806/10 000), Niemcy (1518/10 000), Portugalia (1047/10 000) oraz Hiszpania (927/10 000).

Najwyższe szanse na zdobycie tytułu króla strzelców wg. prognoz AI ma Kylian Mbappé, wyprzedzając Harry’ego Kane’a. Jak podaje portal Elblog, sztuczna inteligencja od OpenIA ujawniła, że w trakcie zbliżających się mistrzostw sporo niespodzianek może dostarczyć zespół Turcji.

AI wskazuje, że jest to dynamicznie rozwijający się zespół, który pokazał swoją moc podczas ostatnich eliminacji. Ponadto kariera poszczególnych zawodników w ostatnim czasie zaczęła się dynamicznie rozwijać.

Drugi punkt widzenia

Zapytaliśmy ChatGPT, które drużyny mają największe szanse na zdobycie pierwszego miejsca podczas Euro 2024. Okazało się, że według ChatGPT Francja ma 25 proc. szans na zwycięstwo, na drugim miejscu są Niemcy (20 proc.), dalej plasuje się Hiszpania (18 proc.), Anglia (17 proc.) i Holandia (15 proc.).

ChatGPT wskazuje, że królem strzelców zostanie Kylian Mbappé, na drugim miejscu znajdzie się Harry Kane, zaś na trzecim Cristiano Ronaldo. Potwierdzają się tutaj także czarne konie, ChatGPT wymienia tu Turcję, Danię, Belgię, oraz Austrię, będącą grupowym rywalem. Niestety AI nie klasyfikuje naszego kraju do grona faworytów z powodu niestabilności formy drużyny, kontuzji oraz silnej grupy rywali.

Sztuczna inteligencja zaznacza jednak, że jeśli forma reprezentacji osiągnie szczyt, a kontuzje zostaną wyleczone, to Polska ma szanse zdobyć wysokie miejsce podczas turnieju.