13 lipca, 2024

Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy złota w maju

Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy złota w maju

W maju Narodowy Bank Polski dokupił ponad 0,33 mln uncji złota, zgodnie z danymi banku centralnego. Od początku roku NBP zwiększył posiadany zasób złota o ponad 0,48 mln uncji. Na koniec maja bank centralny posiadał 12,013 mln uncji złota – wynika z opublikowanych przez NBP danych o stanie płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych.

Zasoby złota wzrosły o 0,331 mln uncji w porównaniu z kwietniem bieżącego roku, kiedy to zasoby złota NBP wynosiły 11,682 mln uncji. Wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego na koniec maja wyniosła 110,86 mld zł (czyli ponad 28,1 mld dolarów lub prawie 25,98 mld euro).

W tym roku NBP już wcześniej kupował złoto, np. w kwietniu, kiedy zasoby tego kruszcu w posiadaniu banku centralnego zostały zwiększone o 0,15 mln uncji. Od początku roku NBP łącznie dokupił ponad 0,48 mln uncji złota.

Czytaj więcej:

  • Mateusz Morawiecki bije na alarm: W ciągu zaledwie dwóch miesięcy ceny towarów na sklepowych półkach rosną niemal o połowę szybciej
  • Czeka nas drożyzna! Eksperci biją na alarm. Sasin: To już prawidłowość – rządy Donalda Tuska to zawsze cios w kieszenie Polaków