20 lipca, 2024

Orban obiecał pomoc Zełenskiemu: „Wsparcie będzie udzielone, jak tylko to możliwe”

Orban obiecał pomoc Zełenskiemu: "Wsparcie będzie udzielone, jak tylko to możliwe"

Jak przekazali politycy w rozmowie z dziennikarzami, spotkanie było ważnym krokiem w kierunku rozwiązania problemów, które od dawna narastały.

„Treść naszego dialogu we wszystkich dzisiejszych kwestiach może stać się podstawą przyszłego dwustronnego dokumentu między naszymi państwami, który będzie regulował wszystkie nasze stosunki i będzie opierał się na lustrzanym podejściu w stosunkach między obydwoma krajami” – mówił Wołodymyr Zełenski.

Viktor Orban uważa także, że negocjacje przybliżyły oba kraje do ewentualnego podpisania nowego porozumienia.

„Chcemy ustanowić stosunki między naszymi krajami, chcemy podpisać z Ukrainą globalną umowę o współpracy, na wzór umów, które mamy z innymi sąsiadami Węgier” – powiedział Orban. Podkreślił, że Węgry są gotowe wspierać modernizację ukraińskiej gospodarki.

Viktor Orban z wizytą w Kijowie 1 lipca Węgry objęły rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Była to niezapowiedziana wizyta i zarazem jego pierwsza podróż na Ukrainę po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny z Rosją.

W przeddzień wizyty Orban zapowiedział „pierwsze kroki” na rzecz pokoju na Ukrainie, a samą wtorkową wizytę wyjaśnił faktem, że węgierska prezydencja stara się rozwiązać wyzwania stojące przed Unią Europejską.

Rzecznik węgierskiego rządu potwierdził, że najważniejszym tematem rozmów Orbana w Kijowie będzie możliwość zaprowadzenia pokoju.