13 lipca, 2024

Podwyżki cen prądu szykują się do wejścia w życie – od 1 lipca rachunki będą wyższe.

Podwyżki cen prądu szykują się do wejścia w życie - od 1 lipca rachunki będą wyższe.

Pod koniec zeszłego roku uchwalono ustawę, która zamroziła ceny energii elektrycznej oraz gazu na pierwszą połowę 2024 roku. do określonego limitu zużycia. Już 1 lipca kończą się wprowadzone tarcze energetyczne, bowiem rząd nie zdecydował się na ich przedłużenie. . Dla jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów użyteczności publicznej oraz dla młodych i średnich przedsiębiorstw maksymalna cena za prąd ma z kolei wynieść . Jak się to przełoży na rachunki za prąd? Prezes URE wcześniej szacował, że w II połowie roku miesięczne rachunki za prąd wzrosną o około 30 zł dla przeciętnego gospodarstw domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej w ciągu roku. Dzisiaj mamy jeszcze więcej szczegółów. Jak przekazał w ub. tygodniu URE: Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. rachunek za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, którego roczne zużycie wyniesie 2 MWh, wzrośnie o 27,5 zł netto miesięcznie.

Dlaczego tyle? Na to pytanie też odpowiada urząd. „Na całkowitą wysokość rachunku za energię elektryczną składają się: koszty zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji (transportu). Ten drugi składnik rachunku od 1 lipca zostanie odmrożony, co oznacza, że opłata za dostarczenie energii ze stawki 289 zł/MWh wzrośnie do 430 zł/MWh. Jednocześnie opłata ta w drugiej połowie br. zostanie pomniejszona o tzw. stawkę opłaty mocowej, która w 2024 r. dla gospodarstw domowych wynosi od 2,66 do 14,9 zł netto miesięcznie (stawka jest ryczałtowa, a jej wysokość zależy od wielkości rocznego zużycia energii elektrycznej przez danego odbiorcę). Opłata mocowa do 31 grudnia 2024 r. będzie wynosiła 0 zł” – wyjaśniono w komunikacie.

to inicjatywa, która ma wesprzeć finansowo osoby, które nie są w stanie pokryć kosztów energii elektrycznej. Bon energetyczny w pełnej wysokości będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które spełnią określone warunki dotyczące . Dla gospodarstw jednoosobowych . Bony energetyczne będą wypłacane w wysokości od 300 do 600 zł oraz od 600 do 1200 zł dla gospodarstw domowych, które korzystają ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną.

Dodatkowo, gospodarstwa wykorzystujące energię elektryczną do ogrzewania domów otrzymają dwukrotnie wyższy bon (od 600 zł do 1200 zł). Od przyszłego roku Polacy będą płacić w pełni rynkowe stawki zgodne z taryfami, które określił już Urząd Regulacji Energetyki.

Obecnie ceny taryf wynoszą 739 zł za MWh. Prezes URE zatwierdził zmiany taryf na 2024 r. na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych pięciu spółkom (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót, Tauron Sprzedaż GZE), wydłużając okres ich obowiązywania do końca 2025 r. Od 1 lipca tego roku cena 1 MWh wyniesie 622,80 zł netto. Trzeba jednak pamiętać, że ceny dalej są zamrożone na poziomie 500 zł netto.

Od 1 lipca 2024 r. przestają także obowiązywać zamrożone ceny gazu. Gospodarstw domowych w II połowie roku zapłacą 239 zł/MWh. Do tej pory obowiązywała zamrożona stawka 200,17 zł. Nowa taryfa dla PGNiG OD na sprzedaż paliw gazowych będzie obowiązywała od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r.