20 lipca, 2024

Probierz i Zieliński pod presją pytań w przeddzień starcia z Holandią

Probierz i Zieliński pod presją pytań w przeddzień starcia z Holandią

Aby w pełni cieszyć się podróżą do Danii, warto poznać kilka praktycznych informacji na temat kraju. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne podczas planowania wyjazdu.

Pogoda

Dania leży w strefie klimatu umiarkowanego, co oznacza zmienne warunki pogodowe. Najlepszym okresem na podróżowanie do Danii jest maj i czerwiec, kiedy dni są długie, a temperatura przyjemna. Warto jednak zabrać ze sobą lekką kurtkę, ponieważ pogoda może być kapryśna.

Transport

W Danii świetnie rozwinięty jest transport publiczny, w tym sieć pociągów i autobusów. Kopenhaga, stolica kraju, posiada też doskonale funkcjonujący system rowerów miejskich, który jest świetnym środkiem transportu po mieście.

Język

Oficjalnym językiem w Danii jest duński, ale większość Duńczyków mówi również biegle po angielsku. W miejscach turystycznych nie powinno być problemów z porozumieniem się w języku angielskim.

Waluta

Walutą obowiązującą w Danii jest korona duńska (DKK). W większości miejsc można płacić kartą, ale zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki na wszelki wypadek.

Kuchnia

Dania słynie z wysokiej jakości kuchni, z której warto skorzystać podczas pobytu w kraju. Duńczycy uwielbiają świeże ryby, smørrebrød (kanapki), a także wyborne dania mięsne. Nie brakuje też restauracji oferujących dania kuchni międzynarodowej.

Zwyczaje

Podróżując po Danii, warto być świadomym miejscowych zwyczajów i tradycji. Duńczycy przykładają dużą wagę do kultury, sztuki i designu, więc warto docenić ich dziedzictwo podczas wizyty.