20 lipca, 2024

Rozmowy między prezydentem Dudą a Xi Jinpingiem na początku wizyty w Chinach. „Tego będziemy chcieli omówić”

Rozmowy między prezydentem Dudą a Xi Jinpingiem na początku wizyty w Chinach. "Tego będziemy chcieli omówić"

Zapowiedź wizyty Prezydenta w Chinach zawierała informacje o najważniejszych elementach spotkania, które obejmowały sprawy bezpieczeństwa oraz kwestie gospodarcze, szczególnie wymianę handlową.

Prezydent zapowiadał podpisanie „kilku ważnych porozumień” i wyraził nadzieję na otwarcie chińskiego rynku na produkty Polski oraz na inwestycje ze strony Chin w naszym kraju.

Oprócz aspektów gospodarczych, elementem kluczowym była kwestia bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście agresji Rosji na Ukrainę. Prezydent podkreślał znaczenie relacji między Chinami a Białorusią oraz ze zdaniem Przewodniczącego Xi Jinpinga na temat sytuacji geopolitycznej.

Andrzej Duda podkreślał istotę tej wizyty dla bezpieczeństwa w Europie, zaznaczając, że Chiny są mocarstwem o przyjaznych relacjach nie tylko z Białorusią, ale także z Rosją, która obecnie jest agresorem na Ukrainie.

Spotkanie Andrzeja Dudy z Xi Jinpingiem

Podczas wizyty prezydenckiej w Chinach, planowanego do środy, 26 czerwca, najważniejszym punktem programu stały się rozmowy polityczne zaplanowane na poniedziałek w Pekinie. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przywódcą Chin – Xi Jinpingiem, premierem Li Qiangiem oraz przewodniczącym Stałego Komitetu chińskiego parlamentu – Zhao Lejiem.

We wtorek Prezydent uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Dalian, gdzie promował Polskę, prezentując ją jako atrakcyjny kraj inwestycyjny.

W środę program wizyty zakładał udział Prezydenta w polsko-chińskim forum gospodarczym w Szanghaju.

Trzecia wizyta Andrzeja Dudy w Chinach

Prezydent odwiedził Chiny już po raz trzeci. Kancelaria Prezydenta przypomniała, że w listopadzie 2015 roku miała miejsce oficjalna wizyta w tym kraju, a w lutym 2022 roku Prezydent uczestniczył w ceremonii otwarcia 24. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, gdzie spotkał się z Przewodniczącym Xi Jinpingiem.

Ponadto, w czerwcu 2016 roku odbyła się oficjalna wizyta w Polsce Przewodniczącego Xi Jinpinga z Małżonką, a w 2024 roku obchodzono 75. rocznicę nawiązania stosunków dwustronnych między Polską a Chinami.