20 lipca, 2024

Trzech obywateli Polski skazanych za zamordowanie dziennikarza śledczego w Holandii

Trzech obywateli Polski skazanych za zamordowanie dziennikarza śledczego w Holandii

De Vries, znany ze swoich bezkompromisowych reportaży opisujących holenderski świat przestępczy, został 6 lipca 2021 r. postrzelony w Amsterdamie. Dziennikarza zaatakowano wkrótce po opuszczeniu przez niego studia telewizyjnego RTL4. Reporter zmarł 15 lipca w amsterdamskim szpitalu.

Głośne zabójstwo holenderskiego dziennikarza

W sprawie, która wstrząsnęła Holandią, prokuratura oskarżała szóstkę osób – Holendra Delano G., który miał pociągnąć za spust, oraz Polaków: Kamila E., który kierował pojazdem podczas ucieczki z miejsca zbrodni, Krystiana M., którego śledczy oskarżają o zorganizowanie zabójstwa dziennikarza, a także Konrada W., który miał dostarczyć zabójcom dzień przed zamachem broń i przekazać samochód wraz z telefonem do kontaktu ze zleceniodawcą. Pozostali oskarżeni to Holendrzy Erickson O. i Gerower M., którzy filmowali umierającego dziennikarza i nagrania umieścili później w internecie.

  • Proces w sprawie zabójstwa reportera
  • Został wznowiony przed sądem okręgowym w Amsterdamie na początku stycznia br.
  • Wcześniej sąd orzekł, że musi on zostać powtórzony, ponieważ zmienił się skład orzekający.

Peter R. de Vries – dziennikarz i obrońca praw

Peter R. de Vries był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym dziennikarzem, autorem programu telewizyjnego, dzięki któremu ujawniono sprawców wielu przestępstw, a w ostatnich latach często komentował w mediach głośne procesy kryminalne.