20 lipca, 2024

Analiza cen w Rossmannie w Polsce i Niemczech. Interesujące odkrycia

Analiza cen w Rossmannie w Polsce i Niemczech. Interesujące odkrycia

Antyperspirant o 7 zł droższy nad Wisłą i popularne tabletki do zmywarki o 10 zł tańsze w Niemczech. Co jeszcze zaskakuje w w Polsce i za naszą zachodnią granicą? Kilka produktów znanych marek pod lupę wziął „Fakt”.

Dziennik porównał ceny produktów dostępnych w polskich i niemieckich drogeriach . Wyniki mogą zaskakiwać. Za nasza zachodnią granicą w Berlinie popularny , czyli nieco ponad 9 zł w przeliczeniu. W Polsce ten sam produkt dostępny jest w cenie blisko 16,50 zł, co oznacza, że . Różnicę widać też w cenach popularnych farb do włosów marki Syoss – tym razem na korzyść Polski.

Te w Rossmannie w Niemczech kosztują 5,99 euro, czyli ok. 26 zł. „Fakt” odnalazł jednak inny produkt, który korzystniej jest kupić za zachodnią granicą. Papier toaletowy z recyklingu marki własnej Rossmanna kosztuje . Droższe w naszym kraju jest nawet najtańsze mydło dostępne w Rossmannie. kosztuje ono w przeliczeniu na złotówki ok. 2,40 zł, natomiast w Polsce 3,29 zł.

Największą różnicę w porównaniu dokonanym przez dziennik widać jednak w cenach tabletek do zmywarki marki Domol. W Niemczech w za 30 szt. tego produktu zapłacimy 3,25 euro, czyli ok. 14 zł. W Polsce ten produkt wyceniany jest na 24,99 zł.

W Niemczech obowiązuje minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2024 roku sięga 12,41 euro, co daje . Kwota ta dotyczy nie tylko głównego miejsca pracy, ale także zatrudnienia w minimalnym wymiarze godzin. Z kolei w Polsce obecnie minimalna stawka godzinowa sięga 27,70 zł, a już .

Nadal to jednak zaledwie połowa stawki, na którą liczyć mogą nasi zachodni sąsiedzi. O ile wspomniane ceny farby do włosów Syoss są porównywalne w obu krajach, to proste działanie matematyczne pokazuje, że ich cena jednak znacząco się różni. „Fakt” wylicza, że w Polsce pozwala na zakup 170 opakowań ww. farby, natomiast .

To ponad dwa razy więcej niż nad Wisłą. Ale to niejedyny taki przykład. Blisko trzy razy więcej wspomnianych antyperspirantów Nivea zakupi mieszkaniec Berlina. W Polsce 4242 zł brutto pozwoliłoby na zakupy nieco ponad 250 sztuk tego produktu.