13 lipca, 2024

XTB wyłącza usługę społecznościową na żądanie KNF. Decyzja zapadła

XTB wyłącza usługę społecznościową na żądanie KNF. Decyzja zapadła

Usługa „social trading” w XTB została uruchomiona pod koniec marca i była jednym z nowych wielu produktów zapowiedzianych przez ten firmę na ten rok. Dzięki niej możliwe było obserwowanie innych inwestorów, przeglądanie ich najważniejszych statystyk, składu portfela oraz otrzymywanie powiadomień o ich najnowszych transakcjach.

Funkcje społecznościowe bazujące na zaangażowaniu użytkowników stają się niezwykle popularne. Social ma wypełnić lukę, którą dostrzegamy na rynku finansowym Social to usługa, która pomoże naszym klientom rozwinąć ich własne strategie inwestycyjne. Obserwowanie transakcji przynoszących zyski, jak i tych generujących straty, może być ważną lekcją. Kluczowe jest, że kontrola nad własnymi inwestycjami zawsze pozostaje w rękach inwestora — argumentował wtedy Omar Arnaout, prezes XTB.

Akcje brokera od początku roku zyskały ponad 90 proc. i w ostatnich dniach ustanowiły nowy historyczny szczyt notowań. Zaczynają się jednak pojawiać pierwsze głosy, że skala zwyżki mogła w krótkim terminie wyczerpać potencjał do dalszych zysków. XTB pod lupą KNF Usługa ta szybko jednak natrafiła na trudności. Przed długim weekendem klientów XTB spotkała niespodzianka. Firma poinformowała bowiem o wyłączeniu usługi. Skąd taka decyzja? „ W związku ze stanowiskiem KomisjiNadzoru Finansowego z dnia 29 maja, dotyczącym warunków świadczenia przez firmyinwestycyjne usług typu ”social trading„, zdecydowaliśmy ozawieszeniu usługi XTB Social.

Wszyscy aktywni użytkownicy XTB Social zostalipoinformowani o tej niedogodności. Po dokładnym przeanalizowaniutego stanowiska podejmiemy decyzję co do dalszej realizacji usługi XTB Socialoraz jej przyszłego kształtu. Prosimy o wyrozumiałość i zapewniamy, że opostępach prac będziemy informować na bieżąco” – brzmi komunikat, jaki otrzymaliśmy od XTB.

To nie koniunktura rynkowa, ale regulacje są dzisiaj największym wyzwaniem branży maklerskiej. Niewiele wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić. Legislacyjna karuzela cały czas bowiem przyspiesza. KNF i XTB. O co chodzi? Jak wynika z naszych informacji, przed długim weekendem KNF wysłała do wszystkich brokerów pismo, w którym przypomniała o europejskich regulacjach dotyczących „copy tradingu” i przedstawiła dodatkowe uwagi do dotyczącego tego rodzaju działalności.

„W szczególności zwracamy uwagę na brak możliwości posługiwania się przez firmy inwestycyjne, w toku świadczenia usług inwestycyjnych, klientami lub innymi osobami, które nie spełniają szczegółowych wymogów, w tym wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji. Copy trading, w zależności od formy, wymaga zezwolenia na świadczenie usługi zarządzania portfelem, doradztwa inwestycyjnego, przyjmowania i przekazywania zleceń lub wykonywania zleceń; może również stanowić outsourcing.

Ryzyko świadczenia usług w formule copy trading, w tym m.in. obowiązek zapewnienia zgodności z przepisami dotyczącymi odpowiedniości transakcji, spoczywa w całości na firmie inwestycyjnej ” – czytamy w piśmie nadzorcy. Patrząc na rodzaj usługi social XTB wydaje się, że newralgicznym punktem jest w szczególności kwestia przekazywania rekomendacji i doradztwa inwestycyjnego. W dalszej części dokumentu nadzorcy czytamy bowiem:…