13 lipca, 2024

Z jakiego powodu brakuje polskich znaków w SMS-ach i jak je aktywować?

Z jakiego powodu brakuje polskich znaków w SMS-ach i jak je aktywować?

Dlaczego w SMS nie ma polskich znaków?

Dbałość o jakość języka w SMS-ach jest miłym gestem, który na pewno doceni większość adresatów. Warto pilnować ortografii i gramatyki, szczególnie jeśli piszemy wiadomości nie tylko w celach prywatnych, ale również w sytuacjach bardziej oficjalnych. W przypadku komunikatorów, takich jak Messenger czy WhatsApp, polskie znaki nie stanowią zwykle problemu.

W przypadku SMS-ów sytuacja jest jednak inna. Jeśli polskie znaki nie pojawiają się w wiadomościach SMS, może to oznaczać, że mamy ustawiony nieprawidłowy format wiadomości. Co ciekawe, często przez złe kodowanie ucięte są nie tylko polskie znaki, ale również część treści. Zmiana ustawień może pomóc nam rozwiązać też ten problem.

Innym powodem braku polskich znaków jest po prostu ustawienie niewłaściwego języka klawiatury. Poprzez wejście w właściwe ustawienia, szybko i prosto rozwiążemy ten problem.

Polskie znaki w SMS. Jak je włączyć?

Aby naprawić usterkę, naszym pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy problem nie wynika z ustawień systemowych. Można to zrobić za pomocą ustawień języka w systemie. Czasami to właśnie dlatego nie możemy znaleźć podczas pisania wiadomości polskich znaków. Jeśli to nie zadziała, powinniśmy przejść do ustawień telefonu. Te mogą się różnić w zależności od rodzaju smartfona, jakiego posiadamy.

W telefonach z systemem Android, ustawienia kodowania możemy znaleźć pod takimi nazwami, jak „Wiadomości” lub „Wiadomości tekstowe”. Aby uzyskać polskie znaki, wystarczy, że zmienimy ustawienia na odpowiednie.

Jeśli natomiast posiadamy telefon z systemem iOS, konieczne będzie przejście do ustawień klawiatury. Po zrobieniu tego, możliwe będzie korzystanie z polskich znaków dzięki opcji Magic Keyboard.