13 lipca, 2024

Ciemne chmury nad partią Kaczyńskiego. Dramatyczny spadek poparcia dla PiS.

Ciemne chmury nad partią Kaczyńskiego. Dramatyczny spadek poparcia dla PiS.

Popularne miejscowości. Prawo i Sprawiedliwość odnotowało gwałtowny spadek poparcia, podczas gdy Koalicja Obywatelska utrzymuje się na pozycji lidera – wynika z najnowszego sondażu United Surveys. Na dalszych pozycjach nie brakuje zaskoczeń, podobnie jak frekwencja – mniej niż połowa ankietowanych zamierzałaby udać się do urn.

Według badania United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski liderem sondażu jest Koalicja Obywatelska. Największa spośród formacji rządzących może liczyć na 31,2 proc. poparcia, co w porównaniu z poprzednim zestawieniem tej samej pracowni (21-23 czerwca) stanowi spadek o 3,2 pkt proc. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość. Na największą formację opozycyjną postawiło 27,2 proc. respondentów, jednak ugrupowanie zaliczyło spadek rzędu 6,5 proc. – to największe tąpnięcie spośród wszystkich uwzględnionych grup politycznych.

Żaden ankietowany nie wskazał innej partii niż te ujęte powyżej. 13,9 proc. natomiast nie było w stanie wskazać swojego faworyta – odsetek ten stanowi wyraźny wzrost o 11,4 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondazem tej samej pracowni. Udział w wyborach do Sejmu, gdyby te odbyły się w najbliższą niedzielę, zdeklarowało 48,5 proc. badanych.

Sondaż. Prawo i Sprawiedliwość notuje duży spadek poparcia. Lewica jedyna ze wzrostem.

Ostatnie miejsce na podium przypadło Konfederacji. Sojusz wyborczy Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka uzyskał 11 proc. poparcia, notując zarazem 0,9 pkt. proc. mniej niż poprzednio. Kolejne spadki zaliczyła Trzecia Droga, czyli wspólna lista koalicyjna Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Partie pod wodzą Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Szymona Hołowni dysponują w sondazu 9 proc. (1,8 pkt. proc. spadku).

Rezultat ten powinien być sygnałem alarmowym dla wicepremiera i marszałka Sejmu, ponieważ formuła koalicyjna sprawia, że próg wyborczy dla Trzeciej Drogi wynosi 8 proc. W parlamencie znalazłaby się również Lewica, na którą postawiło 7,7 proc. Przeżywająca wewnętrzny kryzys formacja jest jedyną spośród uwzględnionych, która odnotowała wzrost poparcia (1,5 pkt proc. więcej niż w drugiej połowie czerwca – red.).

Frekwencja zauważalnie niższa. Wyraźny wzrost osób niezdecydowanych.

Sondaż wykonano w dniach 5-8 lipca metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny – red.) i CAWI (wspomagany komputerowo wywiad internetowy – red.) na próbie 1000 osób.