13 lipca, 2024

Donald Tusk podzielił się swoimi refleksjami po spotkaniu z reprezentacją Francji, poruszając temat honoru.

Donald Tusk podzielił się swoimi refleksjami po spotkaniu z reprezentacją Francji, poruszając temat honoru.

Polscy piłkarze zremisowali w Dortmundzie ze Francją 1:1, kończąc tym samym swój udział w mistrzostwach Europy w Niemczech. Już wcześniej, po porażkach z Holandią 1:2 i Austrią 1:3, było pewne, że zajmą ostatnie miejsce w grupie i nie awansują do fazy pucharowej. Premier Donald Tusk skomentował wynik polskiej reprezentacji, pisząc na gorąco w mediach społecznościowych: „Honor jest honor”.

Euro 2024 – czwarty turniej finałowy Polaków bez wygranego meczu

Euro 2024 to czwarte mistrzostwa Europy dla Polaków, po udziale w 2008 r. w Austrii i Szwajcarii, cztery lata później jako współgospodarze z Ukrainą oraz w 2021 r., kiedy turniej był rozsiany po całym kontynencie. Niestety, Polacy zakończyli rywalizację bez wygranej. W 2016 r. było znacznie lepiej, gdy wygrali dwa mecze grupowe i pokonali Szwajcarię w 1/8 finału, choć dopiero po rzutach karnych. Odpadli w ćwierćfinale, przegrywając z Portugalią w konkursie „jedenastek”.

Łączny bilans Polaków na mistrzostwach Europy to 17 meczów, w których odnieśli 2 zwycięstwa, 8 razy zremisowali (wliczając spotkania z Szwajcarią i Portugalią rozstrzygnięte w karnych) i doznali 7 porażek.