9 października, 2024

Idea bezpiecznego lądowania zyskuje przewagę na rynkach finansowych

Idea bezpiecznego lądowania zyskuje przewagę na rynkach finansowych

Inwestorzy zyskują coraz większą pewność, że gospodarka światowa może osiągnąć miękkie lądowanie, podczas którego inflacja cofa się bez znacznego spadku aktywności gospodarczej. W opublikowanym we wtorek sierpniowym badaniu Global Fund Manager Survey przeprowadzonym przez Bank of America 79 proc. respondentów stwierdziło, że najbardziej prawdopodobnym rozwinięciem dla światowej gospodarki w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie miękkie lądowanie. Oznaczać to najwyższy odsetek respondentów prognozujących taki wynik od maja 2023 r. Na razie ekonomiści w dużej mierze uważają, że gospodarka może utrzymać tę ścieżkę.

Najnowsze dane pokazały oznaki ochłodzenia na rynku pracy. Jednak liczba zwolnień pozostaje niska, a szybki wzrost stopy bezrobocia wyhamował. Tymczasem inflacja w dalszym ciągu spada w kierunku celu Fed na poziomie 2 proc., a opublikowany we wtorek nowy odczyt sierpniowej sprzedaży detalicznej pokazał, że wydatki konsumenckie utrzymują się na stałym poziomie.

Badanie Bank of America wykazało, że zaufanie do miękkiego lądowania i obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną po raz pierwszy od czerwca przyczyniły się do wzrostu nastrojów inwestorów na świecie.

Publikacja wyników ankiety nastąpiła dzień przed spodziewaną obniżką stóp procentowych przez Fed po raz pierwszy od 2020 r. W zeszłym miesiącu na Wall Street toczyła się debata na temat zakresu, w jakim Fed obniży stopy procentowe, ogłaszając kolejny krok na poziomie 2 po południu ET w środę.

We wtorek rano rynki wyceniały 67-procentowe prawdopodobieństwo, że Fed obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych, w porównaniu z 33-procentowym prawdopodobieństwem, że Fed zdecyduje się na mniejszą obniżkę o 25 punktów bazowych, według narzędzia CME FedWatch.

Natomiast według prognoz ekonomistów ankietowanych przez „Financial Times” Stany Zjednoczone zmierzają w stronę miękkiego lądowania w miarę wzrostu gospodarczego, a inflacja wraca do docelowej wartości Rezerwy Federalnej wynoszącej 2 proc. Wzrost PKB wyniesie 2,3 proc. w 2024 r. i 2 proc. w 2025 r. – wynika z median szacunków ekonomistów ankietowanych w badaniu FT-Chicago Booth.

Bezrobocie wzrośnie do końca tego roku do 4,5 proc., nieco powyżej obecnego poziomu 4,2 proc., ale nadal historycznie niskiego, podczas gdy podstawowy wskaźnik wydatków osobistych – preferowany miernik inflacji przez Fed – spadnie do 2,2 proc. z 2,6 proc. w lipcu, przewidywali ekonomiści.

Wyniki badania sugerują, że gospodarka amerykańska zmierza w stronę optymalnego wyniku banku centralnego po okresie wysokich kosztów finansowania zewnętrznego: solidnego wzrostu, niskiej inflacji i wysokiego poziomu zatrudnienia.