20 lipca, 2024

Konfrontacja Morawieckiego z Trzaskowskim i Hołownią w II turze wyborów: Szanse premiera na zwycięstwo zostały przeanalizowane

Konfrontacja Morawieckiego z Trzaskowskim i Hołownią w II turze wyborów: Szanse premiera na zwycięstwo zostały przeanalizowane

Przed nami kolejne wybory prezydenckie, których wyniki mogą istotnie wpłynąć na przyszłość polityczną Polski. Kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy zakończy się 6 sierpnia przyszłego roku, a do 18 maja konieczne jest przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

Nie było jeszcze oficjalnych deklaracji kandydowania ze strony żadnego z polityków. Mimo to, najlepsze szanse na reelekcję ma obecny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Poza nim, o fotel prezydencki może rywalizować także lider Polski 2050, Szymon Hołownia.

Partia Prawo i Sprawiedliwość jeszcze nie zdecydowała, na kogo postawić w tych wyborach. Na liście potencjalnych kandydatów pojawia się m.in. były premier Mateusz Morawiecki.

Nowy sondaż dla wyborów prezydenckich 2025

Ostatni sondaż Instytutu Pollster pozostawia wiele do przemyślenia. Badanie to przeprowadzono wśród wyborców, sprawdzając, jak zagłosowaliby w drugiej turze, gdyby zmierzyły się osoby takie jak Trzaskowski, Hołownia czy Morawiecki.

W sytuacji konfrontacji Trzaskowski – Morawiecki, 62% badanych opowiedziało się za prezydentem Warszawy, natomiast 38% poparło byłego premiera. Gdyby rywalizowali Hołownia i Morawiecki, również 62% ankietowanych poparłoby Hołownię, a 38% opowiedziałoby się za byłym szefem rządu PiS.

Badanie pokazało też, że w przypadku starcia Hołownia – Trzaskowski, prezydent Warszawy wygrałby zdecydowanie, zdobywając poparcie na poziomie 67%.

Podsumowanie wyborów prezydenckich 2020

W przypomnieniu wyborów prezydenckich z 2020 roku, warto zauważyć, że w pierwszej turze głosowanie wygrał Andrzej Duda, zdobywając blisko 8,5 miliona głosów (43,5% poparcia). Na drugim miejscu uplasował się Rafał Trzaskowski (5,9 mln głosów, 30,46%), a na trzecim Szymon Hołownia (niemal 2,7 mln głosów, 13,87% poparcia).

Łącznie w drugiej turze, Andrzej Duda zwyciężył, zdobywając ponad 10,4 miliona głosów (51,03%), pokonując Rafała Trzaskowskiego, na którego zagłosowało 10 milionów wyborców (48,97%).