20 lipca, 2024

Nigel Farage podziwia Władimira Putina, mimo że nie jest jego zwolennikiem. Konflikt na Ukrainie – wg Farage’a to „zachodnia prowokacja”

Nigel Farage podziwia Władimira Putina, mimo że nie jest jego zwolennikiem. Konflikt na Ukrainie - wg Farage'a to „zachodnia prowokacja”

Nigel Farage, lider partii Reform UK, a w przeszłości twórca kampanii na brexitu, już w 2014 roku powiedział, że podziwia Władimira jako męża stanu. W przyznał, że nadal tak uważa. Pytany o inwazję Rosji na Ukrainę lider antyimigranckiej partii stwierdził, że Zachód „sprowokował konflikt”, choć zaznaczył jednocześnie, że bezpośrednio winę ponosi „oczywiście”.

Nigel Farage podziwia Putina. Za wojnę w Ukrainie obwinia NATO

Dodał, że od momentu, gdy upadł mur berliński, powtarzał, iż w Ukrainie wybuchnie wojna spowodowana „ciągłą ekspansją NATO i Unii Europejskiej”. Dopytywany przez dziennikarza o jego opinię z 2014 roku na temat Putina, podkreślił, że nie lubi rosyjskiego przywódcy. – Podziwiam go jako politycznego operatora, ponieważ udało mu się kontrolę [nad państwem – red.] – przyznał Farage.

Architekt brexitu wrócił do polityki

Na początku czerwca Nigel Farage ogłosił, że wraca do polityki. Wcześniej był honorowym prezesem ugrupowania Reform UK, która wyrosła z Partii Brexitu. Obecnie kieruje ugrupowaniem, chociaż jeszcze niedawno informował, że nie ma planu udziału w najbliższych. Farage wystartuje z okręgu w Clacton-on-Sea na wschodnim wybrzeżu. Program jego partii zakłada między innymi radykalne zmniejszenie imigracji, odejście od zielonej polityki net zero, obniżka podatków i opuszczenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii

W połowie czerwca pracownia YouGov opublikowała sondaż, w którym Reform UK przesunęła Partię Konserwatywną. Wybory w Wielkiej Brytanii odbędą się 4 lipca.