13 lipca, 2024

Ostatecznie prototyp czołgu Leopard 2A-RC 3.0 zaprezentowany w działaniu

Ostatecznie prototyp czołgu Leopard 2A-RC 3.0 zaprezentowany w działaniu

Jak podaje KNDS, na paryskich targach Eurosatory 2024 miał swoją oficjalną premierę znaczący pakiet modernizacyjny dla czołgu Leopard 2. Prezentowany model został wyposażony w 3-osobową załogę (dowódcę, działonowego i kierowcę) oraz bezzałogowy system wieżowy. Dzięki niższemu profilowi w porównaniu z tradycyjnym modelem z załogą, system ten integruje się bezpośrednio z kadłubem, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo załogi.

Jednym z kluczowych elementów modernizacji jest fakt, że systemy ochrony zajmują teraz o 30% mniej miejsca. Leopard 2A-RC 3.0 od KNDS prezentuje się w pełnej krasie, gdzie system wieżowy umożliwia adaptację różnych rodzajów armat, takich jak standardowe 44 i 55 kalibry oraz broń główna o kalibrach 130 mm i 140 mm, a także inne rodzaje uzbrojenia.

W prezentowanym demonstratorze zastosowano klasyczną armatę, a także zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z armatą automatyczną kalibru 30 mm. Co interesujące, automat do ładowania może przygotować wieżę do 3 strzałów w zaledwie 10 sekund. Dodatkowo, dodano modułowy magazynek na amunicję oraz możliwość zastosowania wielozadaniowej wyrzutni rakietowej i granatów dymnych/aerozolowych nieujawnionego typu.

Czym wyróżnia się czołg Leopard 2A-RC 3.0? KNDS podaje, że ma różne możliwości konfiguracyjne, co pozwala na dostosowanie do różnych potrzeb. Kadłub pojazdu ma 7,95 m długości (lub 11,17 m z uwzględnioną armatą), 3,77 m szerokości i 2,44 m wysokości. Napędzany jest silnikiem o mocy 1500 KM, który umożliwia osiągnięcie prędkości maksymalnej powyżej 65 km/h oraz zasięgu do 460 kilometrów. Przeswit pod kadłubem wynosi 500 mm.

Planuje się, że Leopard 2AX zajmie miejsce pomiędzy nowoczesnymi Leopardami 2A8 a planowanym czołgiem nowej generacji MGCS. Pomimo braku informacji na temat daty wdrożenia tego modelu do niemieckiej armii, szacuje się, że może to nastąpić w ciągu około 2-3 lat.