13 lipca, 2024

Władimir Putin oraz Kim Dzong Un podpisali porozumienie. Opublikowano szczegóły umowy

Władimir Putin oraz Kim Dzong Un podpisali porozumienie. Opublikowano szczegóły umowy

Władimir Putin 18 czerwca rozpoczął pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. W środę 19 czerwca podpisał z Kim Dzong Unem pakt, który zapewnia obie strony o wzajemnej pomocy w razie jakiegokolwiek ataku na Rosję lub Koreę Północną.

Rosja podpisała z Koreą Północną pakt o „wszechstronnym partnerstwie strategicznym”. Zgodnie z podpisaną umową Rosja i Korea Północna mają dążyć do „wzmocnienia zdolności obronnych, aby zapobiec wojnie oraz zapewnić regionalny i międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo” – podała agencja.

Kim Dzong Un zapewnił Władimira Putina o poparciu dla prowadzonej przez Rosję wojny w Ukrainie. Oświadczył również, że Pjongjang ocenia rosyjskie działania zbrojne na ukraińskim terytorium jako wkład Moskwy w „utrzymanie strategicznej równowagi na świecie”.

Artykuł 4. dokumentu zakłada, że „jeśli którakolwiek ze stron stanie w obliczu zbrojnej inwazji i znajdzie się w stanie wojny, druga strona natychmiast użyje wszelkich dostępnych środków, aby zapewnić pomoc wojskową i inną zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych i prawem każdego kraju” – podał koreański dziennik.

Pakt zakłada również, że żadna ze stron nie podpisze z innym krajem porozumienia, który może naruszać interesy drugiej strony. W dokumencie pojawił się także zapis, zgodnie z którym żaden z krajów nie może udostępnić swojego terytorium innemu państwu, aby zaszkodzić drugiej stronie – podał Reuters.

Bliska współpraca Rosji z Koreą Północną

Eksperci wojskowi przypominają, że Korea Północna dostarcza Rosji pociski artyleryjskie oraz rakiety. W zamian Rosja pomaga Korei Północnej w pracach nad programem rakietowym, objętym międzynarodowymi sankcjami.

Władimir Putin podarował Kim Dzong Unowi luksusową limuzynę rosyjskiej produkcji Aurus. Niezależni obserwatorzy zwracają uwagę, że międzynarodowe sankcje wprowadzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zakazują dostarczania do Korei Północnej aut klasy luks.