13 lipca, 2024

Smartwatch jako narzędzie do monitorowania objawów choroby Parkinsona – nowy sposób diagnostyki i kontroli pacjentów

Smartwatch jako narzędzie do monitorowania objawów choroby Parkinsona - nowy sposób diagnostyki i kontroli pacjentów

Neurolodzy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Rochester w USA wykorzystali zegarek Apple Watch połączony z iPhone’m do monitorowania przez rok 82 osób z wczesną nieleczoną chorobą Parkinsona i 50 osób z grupy kontrolnej dobranych pod względem wieku. Jak wyjaśniają, te powszechnie dostępne urządzenia, a prawdopodobnie również wiele innych modeli. Smartfony i smartwatche w służbie medycyny A to właśnie te elementy, czyli drżenie, które zwykle rozpoczyna się w dłoni lub ramieniu i występuje częściej, gdy kończyna jest zrelaksowana i odpoczywa; spowolnienie ruchu (bradykinezja) – ruchy fizyczne są znacznie wolniejsze niż normalnie, co może utrudniać codzienne zadania i skutkować charakterystycznym powolnym szurającym krokiem i bardzo małymi krokami oraz sztywność mięśni – sztywność i napięcie mięśni, które mogą utrudniać poruszanie się i mimikę oraz powodować bolesne skurcze mięśni (dystonia).

Nowe technologie diagnozują choroby Jak wyjaśnia Jamie Adams, profesor nadzwyczajna neurologii w Centrum Medycznym Uniwersytetu Rochester, tego typu środki cyfrowe Badanie jej zespołu pokazuje zaś, że inteligentne zegarki i smartfony mogą zdalnie monitorować i wykrywać zmiany w wielu obszarach choroby, pomagając w ewaluacji skuteczności terapii. To badanie przybliża nas do posiadania znaczących środków cyfrowych do przyszłego wykorzystania w badaniach klinicznych choroby Parkinsona, co może przyspieszyć rozwój terapii i szybciej zapewnić leczenie naszym pacjentom Dane zebrane przez urządzenia wykazały, że pacjenci z wczesną chorobą Parkinsona doświadczyli znacznego pogorszenia parametrów chodu, nasilenia drżenia i umiarkowanych zmian w mowie. S.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Parkinson’s Disease w badaniu zatytułowanym „Używanie smartwatcha i smartfona do oceny wczesnej choroby Parkinsona w badaniu WATCH-PD w ciągu 12 miesięcy”.

*** Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. *** i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!