20 lipca, 2024

Niedola na kąpielisku w Opolu. 17-letni chłopak zginął tonąc

Niedola na kąpielisku w Opolu. 17-letni chłopak zginął tonąc

Zmiana lokalizacji: 17-latek utonął na miejskim kąpielisku Bolko w Opolu

17-latek utonął na miejskim kąpielisku Bolko w Opolu – przekazała tamtejsza policja. Według wstępnych ustaleń nastolatek miał znajdować się poza bojkami wyznaczonymi do pływania. Gdy chłopak zniknął pod wodą, ratowników zaalarmowali świadkowie zdarzenia. Mimo szybkiej reakcji nie udało się go uratować.

Wyjaśnienie policji

Jak powiedział podkom. Dariusz Świątczak, rzecznik KW Policji w Opolu, według wstępnych ustaleń, nastolatek wypłynął poza bojki wyznaczające granice kąpieliska i nagle zniknął pod wodą. Pomimo natychmiastowej akcji ratowniczej, po wyciągnięciu mężczyzny z wody nie udało się go uratować. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon pokrzywdzonego. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja.

Apel o rozsądek

Służby apelują o zachowanie rozsądku podczas wypoczynku nad wodą i stosowanie się do poleceń pilnujących bezpieczeństwa na akwenie ratowników.

Utonięcia w Polsce: Niepokojące statystyki wypadków

Wraz ze zbliżającym się sezonem na kąpieliska rosną statystyki utonięć w Polsce. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało dane od dnia 1 kwietnia 2024 roku. Komenda Główna Policji dotychczas odnotowała 87 utonięć. W czwartek utonęły trzy osoby. Jedna we Wrocławiu w województwie dolnośląskim, a dwie w Bukowie w województwie świętokrzyskim. W 2023 roku na terenie Polski odnotowano łącznie 490 wypadków tonięć. W ich wyniku utonęło 450 osób, w tym 50 kobiet. W 2022 roku było 444 zgłoszeń o osobach tonących.