13 lipca, 2024

Surowe kary dla osób podlewających ogródki i trawniki – nowe zakazy w gminach

Surowe kary dla osób podlewających ogródki i trawniki - nowe zakazy w gminach

Choć upragnione przez polskich uczniów i rodziców zaczynają się dopiero za kilkanaście dni, to słoneczna pogoda już teraz może zachęcać do – podlewania roślin czy napełniania wodą basenów ogrodowych. Niestety, efektem takich działań jest spadek ciśnienia w sieci wodociągowej, przez co w wielu miejscach .

– Są takie miejsca na mapie Polski, jak na przykład Piła czy Zielona Góra, w których to . Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim i w Mławie spadło zaledwie 0,1 milimetra, a w całej centralnej części kraju spadło do jednego milimetra deszczu – powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik , którego słowa przytacza Polskie Radio.

Niektóre samorządy wychodzą o krok dalej i apelują do mieszkańców m.in. o czy zrezygnowanie z ręcznego mycia naczyń i kupno zmywarki. Niedawno o do celów gospodarczych poinformowała. „Wprowadza się , działkowych, tuneli foliowych, trawników, upraw rolnych oraz powyżej 200 litrów z wodociągu gminnego w godzinach od 7.00 do 22.00 w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 15 września każdego roku kalendarzowego (począwszy od 2024 roku)” – czytamy w poście zamieszczonym na Facebooku Urzędu Gminy Linia pod koniec maja br.

Jak zaznaczyli przedstawiciele pomorskiego urzędu, na podjęcie takich kroków wpływ miało m.in. terenów zielonych i uprawnych. „To z kolei wpływa na spadki ciśnienia i ilości wody dla odbiorców położonych w najmniej korzystnych względem ujęć wody obszarach gminy Linia” – czytamy w komunikacie gminy Linia. Tadeusz Klein, wójt gm. Linia, przyznał w rozmowie z money.pl, że „nawet na cele bytowe”, takie jak pranie czy zmywanie, wprowadzane są regularnie.

Jak informuje money.pl, w tej samej kwestii wypowiedziały się kilka dni temu. W „Apelu o oszczędzanie wody” prezes zarządu przedsiębiorstwa podkreślił, jak istotne jest ” „. Wśród sposobów na zmniejszenie zużycia wody wskazano m.in. zainwestowanie w zmywarkę do naczyń, zbieranie deszczówki czy branie prysznica zamiast kąpieli w wannie.

wprowadzono również. Jak czytamy na stronie gminy, takie obostrzenia obowiązują w godzinach od 6.00 do 22.00, od 16 maja 2024 r. do odwołania „z uwagi na występujący brak opadów deszczu i „. z gminnej sieci wodociągowej m.in. do celów , trawników, klombów, szklarni czy napełniania wodą basenów. „Niezastosowanie się do postanowień zarządzenia ” – dodano.

Na wprowadzenie podobnego zdecydowały się również. podlewania trawników, ogródków, a także napełniania oczek wodnych czy basenów wodą z sieci wodociągowej obowiązuje od 20 maja br. do odwołania. Za niezastosowanie się do podlewania.