20 lipca, 2024

Rosyjscy wojskowi bezsilni wobec amerykańskich pojazdów Bradley

Rosyjscy wojskowi bezsilni wobec amerykańskich pojazdów Bradley

Ukraińcy żołnierze zachwalają współpracę. Mówią, że to połączenie idealne i Rosjanie mają ogromne problemy, gdy na horyzoncie pojawi się ta para potężnych maszyn.

Amerykańscy analitycy oceniają, że dostarczone z USA czołgi i wozy opancerzone zniszczyły już grube setki rosyjskich pojazdów pancernych. SZU pochwaliły się, że od początku wojny z frontu wyeliminowano już 15 tysięcy rosyjskich wozów opancerzonych. Jak donosi Defence Express, Ukraińcy eliminują z frontu trzy razy więcej czołgów i wozów bojowych, niż Rosjanie są w stanie ich wyprodukować w tym samym czasie.

Pojawiają się opinie, że jeśli ta sytuacja się utrzyma, armia Kremla na początku przyszłego roku będzie miała ogromne problemy na froncie w związku z deficytem czołgów i wozów bojowych. Realizacja takiej wizji jest bardzo prawdopodobna, ponieważ Rosjanie mają ogromne problemy z wozami Bradley.

Wracając do wozów Bradley, to ostatni ich transport do Ukrainy miał miejsce przez w kwietniu bieżącego roku. Analitycy z serwisu Defence Express podają, że Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały już co najmniej 200 sztuk tych maszyn. Dotychczas zniszczonych czy uszkodzonych miało zostać około 68 pojazdów.

Co ciekawe, zapowiadały przekazanie Ukrainie łącznie 109 wozów Bradley w wersji M2A2 ODS i 76 w M3 oraz dodatkowo do nich 250 tysięcy sztuk amunicji. Już wiadomo, że jest ich więcej, a będzie jeszcze więcej. Bradley’e to amerykański bojowy wóz piechoty opracowany pod koniec lat 70. przez firmę FMC Corporation (obecnie BAE Systems).

Bradley’e mają na pokładzie armaty łańcuchowe M242 Bushmaster kal. 25 mm produkcji firmy McDonnell Douglas z ze smugaczem (HEI-T). Cechuje się ona szybkostrzelnością na poziomie 200 strzałów na minutę. Pociski mogą być wysyłane nawet na odległość do 6500 metrów.

Czym jest i co potrafi wóz bojowy M2A2 Bradley? Armata ma masę 110,2 kg i długość lufy 2,032 m, a taka siła ognia bez problemu jest w stanie odeprzeć atak rosyjskiego agresora.

Amerykański wóz bojowy waży 27 ton i jest napędzany wysokoprężnym silnikiem Cummins VTA-903T o mocy 600 KM, który umożliwia rozpędzenie pojazdu do około 60 km/h. Z przodu maszyny zastosowano pancerz reaktywny, chroniący przed ostrzałem z armat automatycznych 2A42 kal. 30 mm i granatników przeciwpancernych RPG-7.

M2A2 ODS Bradley góruje nad używanymi w Ukrainie. Przede wszystkim amerykański wóz ma znacznie lepszą optykę na podczerwień i w nocy. Na polu walki pojedynki wygrywa ten, kto pierwszy zauważy przeciwnika.

Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy przyznali, że dzięki amerykańskim wozom Bradley wciąż utrzymują kontrolę nad zachodnimi terenami obwodu charkowskiego i donieckiego. Te wozy bojowe ostrzeliwują tam rosyjskie pozycje, czołgi i transportery opancerzone.

Niestety, nie wiadomo, ile obecnie sztuk działa na froncie na Ukrainie. Na początku bieżącego roku informowaliśmy, że, a kilkanaście zniszczonych lub uszkodzonych. Transport wozów oznacza, że Ukraińcy będą o wiele lepiej mogli przygotować się do realizowanej obecnie największej dotychczas ofensywie w obwodzie charkowskim i donieckim.