13 lipca, 2024

Wyprawa turystów na kosmodrom Bajkonur kończy się tragicznie

Wyprawa turystów na kosmodrom Bajkonur kończy się tragicznie

Wieści o opłakanych skutkach „ekstremalnej turystyki” dotarły z Kazachstanu. Dwóch obywateli Francji wybrało się tam bowiem, aby. Jeden z obywateli został aresztowany, drugi zmarł.

Kosmodrom Bajkonur. Tragiczny finał wyprawy turystów na kazachski step Bajkonur to legendarny rosyjski kosmodrom, który został założony w 1955 r. Ulokowano go na kazachskim stepie, obszar ten to teren wojskowy. Bajkonur to najstarszy, jak i największy tego typu obiekt na świecie, który ponadto Ze słynnej bazy w kwietniu 1961 roku wyruszył w przestrzeń kosmiczną Tylko do 2005 r. z Bajkonuru wystartowało ponad 1200 statków kosmicznych, do tego wysłano z niego ok. 2000 międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Ten wyjątkowy obiekt. Dwóch obywateli Francji postanowiło właśnie w ramach pasji do „ekstremalnej turystyki” nielegalnie przedostać się na terytorium rosyjskiej bazy, by obejrzeć kosmodrom z bliska.

Śmierć turysty w Kazachstanie. Nielegalnie przedostał się na teren wojskowy. Rosyjscy śledczy podali w oświadczeniu, że badają przyczynę śmierci 24-letniego Francuza na terenie kosmodromu. Według dotychczasowych ustaleń spowodowanej ekstremalnie wysokimi temperaturami. Komitet śledczy podał, że ustalono, iż – Nasza ambasada w Astanie (stolica Kazachstanu — przyp. red.) została poinformowana o śmierci francuskiego turysty — przekazało AFP źródło dyplomatyczne we Francji. – Ambasada została zmobilizowana, by udzielić wsparcia jego rodzinie.

Kazachstan. Aresztowano turystę, jedna osoba nie żyje. Według doniesień obywatele Francji na terenie wojskowym w Kazachstanie. Ocalałego 27-letniego Francuza aresztowano. Po przeprowadzeniu przesłuchania przed sądem wojskowym został wypuszczony. Urzędnik komisji śledczej powiedział AFP, że nie jest to pierwsze nielegalne wtargnięcie na teren kompleksu.

„Dwa lub trzy razy w roku docierają tu miłośnicy ekstremalnej turystyki”, miał przekazać śledczy. Aby dotrzeć do zabudowań, turyści muszą przez kilka dni i nocy przemierzać kazachski step, starając się przy tym uniknąć patroli wojskowych. W kilku przypadkach skutkowało to wyłącznie zatrzymaniem i ukaraniem grzywną, jednak. Według biegłych powinna to być przestroga dla kolejnych śmiałków.

  • Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

I zostanijednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!