20 lipca, 2024

Aresztowanie Dyrektora Caritas Polska – Zarzuty niezgodne z misją organizacji

Aresztowanie Dyrektora Caritas Polska - Zarzuty niezgodne z misją organizacji

Decyzja o zawieszeniu dyrektora Caritas Polska

W środę 26 rzecznik Konferencji Polski – Leszek Gęsiak poinformował o zawieszeniu dyrektora Caritas Polska. Wnioskował o nie biskup diecezji warszawsko-praskiej, do której ks. Marcin Iżycki jest inkardynowany. Decyzję podjął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda.

Nie podano oficjalnego powodu zawieszenia duchownego w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska. „Sprawa ta nie jest związana z działalnością Caritas Polska, która działa w sposób nieprzerwany” – napisano w komunikacie.

W sprawie głos zabrała również organizacja. „W związku z zawieszeniem ks. Marcina Iżyckiego w roli Dyrektora Caritas Polska informujemy, że organizacja realizuje w sposób nieprzerwany swoje działania pomocowe. Zawieszenie nie jest związane z działalnością Caritas Polska, dlatego powstrzymujemy się od dalszych komentarzy w sprawie” – poinformowano w oświadczeniu.

Kim jest ks. Marcin Iżycki?

Ks. Iżycki jest dyrektorem Caritas Polska od 2017 roku. Został wybrany na to stanowisko decyzją biskupów zebranych na 376. Sesji Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 roku.

„W latach 2007-2017 sprawował funkcję dziekana Służby Celnej w oraz kapelana Izb Celnych w Warszawie, Łodzi i Białej Podlaskiej. W latach 2010-2017 był delegatem ks. arcybiskupa Henryka Hosera SAC ds. misji, diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych oraz dyrektorem Wydziału Misyjnego w Kurii Biskupiej, a w latach 2011-2017 pełnił funkcję dyrektora Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej” – czytamy na stronie Caritas Polska.