13 lipca, 2024

Nowy przedstawiciel MSZ ds. relacji polsko-niemieckich. PiS wyraża silne niezadowolenie

Nowy przedstawiciel MSZ ds. relacji polsko-niemieckich. PiS wyraża silne niezadowolenie

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu. Zadaniem nowego pełnomocnika będzie formułowanie propozycji dotyczących poprawy polsko-niemieckiej współpracy, wspieranie MSZ w dialogu ze stroną niemiecką w obszarze polityki historycznej oraz monitorowanie realizacji wartej 140 mln euro inwestycji, jaką jest Dom Niemiecko-Polski w Berlinie.

Prof. Krzysztof Ruchniewicz będzie miał również za zadanie dążenie do zwiększenia dostępności nauczania języka polskiego w Niemczech. Szef Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego jest znanym i cenionym naukowcem, który od dawna angażuje się w współpracę i znalezienie drogi pojednania między Polską a Niemcami — wskazuje „Wyborcza”. W ubiegłym roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą Viadriny.

Jego mianowanie na pełnomocnika spotkało się jednak z ostrą krytyką ze strony prawicowych polityków i publicystów. Poseł PiS nie kryje oburzenia. „Nieprawdopodobny skandal” – ocenił nominację polityk PiS Paweł Jabłoński.

Prof. Ruchniewicz i jego zespół z Centrum im. Willy’ego Brandta często angażują się w ważne debaty historyczne

Co niejednokrotnie ściąga na nich ataki ze strony polityków PiS. Szczególnie głośno o naukowcu było po opublikowaniu w styczniu, wspólnie z Konferencją Ambasadorów RP, tekstu wzywającego do poprawy losu żujących ofiar nazizmu i rozliczenia prowadzonej przez PiS „kampanii reparacyjnej”. „Nieprawdopodobny skandal — nawet jak na standardy tej bandy” — ocenił nominację polityk PiS Paweł Jabłoński.

Naukowiec krytykował politykę historyczną PiS

Prof. Ruchniewicz wielokrotnie krytykował m.in. działalność Instytutu Strat Wojennych, który straty wyrządzone Polsce przez Niemców oszacował na 6 bln 220 mld 609 mln złotych. „Potrzebujemy rzeczowej debaty, a nie robienia kampanii politycznej kosztem ofiar II wojny światowej. Rządy PiS zdewastowały stosunki polsko-niemieckie, nikt nie ma co do tego wątpliwości” — mówił naukowiec w rozmowie z „GW”.

Niemieckie reparacje dla Polski. „W centrum powinny być ofiary III Rzeszy, a nie jakieś mrzonki dotyczące bilionów dolarów”.