13 lipca, 2024

Oszustwo na ministra. „Jeśli dostrzeżecie reklamę z moim wizerunkiem”

Oszustwo na ministra. "Jeśli dostrzeżecie reklamę z moim wizerunkiem"

Popularne miejscowości otrzymały niedawno pilne ostrzeżenie od minister klimatu i środowiska, Pauliny Hennig-Kloska. Minister zaapelowała o ostrożność wobec podejrzanych reklam, zachęcając do zgłaszania podejrzanych treści oraz unikania klikania w podejrzane linki, które mogą służyć do wyłudzania danych osobowych. Odpowiednie służby zostały już poinformowane o sytuacji.

Minister opublikowała ostrzeżenie w niedzielę po godzinie 20, dołączając grafikę z ostrzeżeniem „Uwaga oszuści. Nie klikajcie podejrzanych linków”, na której znajduje się także przykładowa ilustracja przedstawiająca podejrzany post z jej zdjęciem. Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że wszelkie reklamy z jej wizerunkiem są fałszywe i apelowała o zgłaszanie takich przypadków. Ostrzegła również przed próbami wyłudzeń danych osobowych i pieniędzy przez oszustów.

Ostrzeżenie przed oszustwami

Minister Hennig-Kloska poinformowała, że w sieci pojawiają się obecnie reklamy z linkami do artykułów zawierających jej zdjęcia lub zdjęcia innych osób. Te reklamy zachęcają do zakupu udziałów w BalticPipe lub sugerują sposoby na obniżenie cen gazu, co minister określiła jako oszustwo i próbę wyłudzenia. Dodatkowo podjęto kroki prawne wobec twórców takich treści, a sprawę zgłoszono do ABW, prokuratury oraz NASK.

„Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki” – podkreśliło Ministerstwo.

Publikowane ostrzeżenia

To kolejne ostrzeżenie publikowane przez resort klimatu i środowiska w ostatnim czasie. W piątek pojawił się artykuł na stronach ministerstwa dotyczący „Ostrzegania przed fałszywymi informacjami o ogromnych podwyżkach cen energii”. W komunikacie zaznaczono, że fałszywe informacje zawierające fałszywe linki do wyłudzania danych pojawiły się na stronach internetowych, w wiadomościach tekstowych oraz na zdjęciach z wizerunkami znanych osób. Ministerstwo przypomniało także o nowelizacji ustawy dotyczącej cen energii ważnej od 1 lipca 2024 roku.