13 lipca, 2024

Służba Wiezienna zapowiada podjęcie działań prawnych po artykułach dotyczących ks. Olszewskiego. „Podjęcie kroków prawnych”

Służba Wiezienna zapowiada podjęcie działań prawnych po artykułach dotyczących ks. Olszewskiego. "Podjęcie kroków prawnych"

 

Oświadczenie Służby Więziennej i Rzecznika Praw Obywatelskich

Dyrektor generalny Służby Więziennej zapowiada kroki prawne wobec osób, które nadal będą publikować „nieprawdziwe” informacje o rzekomych „torturach” stosowanych wobec ks. Michała Olszewskiego, godzące w „dobre imię funkcjonariuszy”. Swoje oświadczenie w tej sprawie wydał też rzecznik praw obywatelskich.

Domaga się wyjaśnień od szefa ABW, a także komendanta stołecznego policji. Ks. Michał Olszewski został zatrzymany w związku z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości. Fundacja Profeto, której był prezesem, miała otrzymać dotację w wysokości 100 milionów złotych. Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach.

W liście, który trafił do opinii publicznej, ksiądz miał skarżyć się na ciężkie warunki, w jakich jest przetrzymywany. „Usłyszałem, że nie ma ani kolacji, ani wody. Ubłagałem pół butelki wody z kranu, przyniesionej w butelce” – padło w korespondencji powstałej na podstawie relacji duchownego.

Ks. Michał Olszewski w areszcie. Służba więzienna o „całkowicie nieprawdziwych informacjach”

Służba Więzienna, w odpowiedzi medialne informacje o złym traktowaniu księdza Olszewskiego w areszcie, wydała w poniedziałek oświadczenie. Doniesienia te nazwała „nieprawdziwymi”, użyła też stwierdzenia „rzekome tortury stosowane przez funkcjonariuszy wobec niektórych osób tymczasowo aresztowanych”.

„Informujemy, że są to informacje całkowicie nieprawdziwe” – czytamy. Dalej podano, że „w sprawie opisywanej przez środki masowego przekazu podjęte zostały czynności sprawdzające, które nie wykazały naruszenia przepisów postępowania karnego wykonawczego”.

Kierownictwo służby zapowiedziało, że wobec osób publikujących i powielających tego rodzaju informacje „godzące w dobre imię funkcjonariuszy” szef formacji podejmie ” stosowne kroki prawne”. Wspomniany komunikat skomentował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

„Doceniamy rolę opozycji w zwracaniu uwagi na błędy czy niedopatrzenia władzy, ale nie powinny to być konfabulacje typu torturowanie księdza czy europosłów, rzekome obniżanie wydatków obronnych albo znęcanie się nad żołnierzami” – przekazał na platformie X.

Ks. Michał Olszewski. RPO chce wyjaśnień od policji i ABW

Również w poniedziałek rzecznik praw obywatelskich zapowiedział, że poprosi szefa ABW i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia ws. doniesień o sposobie traktowania ks. Olszewskiego.

W komunikacie biura RPO stwierdzono, że medialne doniesienia „dają podstawy do przypuszczenia” na temat możliwych nieprawidłowościach podczas zatrzymania. „Zarzuty podnoszone w materiałach prasowych wskazują, że zarówno w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych policji, jak i w trakcie konwoju i czynności procesowych dokonywanych przez funkcjonariuszy ABW, zatrzymany mógł być traktowany w sposób naruszający jego prywatność oraz zagrażający jego bezpieczeństwu osobistemu” – czytamy.

Zastępca RPO Wojciech Brzozowski w piśmie do komendanta stołecznego policji Dariusza Walichnowskiego zauważył, że według przesłanek zatrzymany nie dostał „ani jednego posiłku, a wodę podano tylko raz, za pomocą używanej wcześniej plastikowej butelki”.

„Miał również zostać przez długi okres pozbawiony dostępu do urządzeń sanitarnych, a do spania otrzymać jedynie dwa brudne koce bez materaca ani poduszki” – uściślił.

„Zastępca RPO wskazuje w piśmie do szefa Agencji Rafała Syryski, że według oskarżeń przez cały okres czynności procesowych prowadzonych przez jej funkcjonariuszy ks. Michał O. pozostawał w kajdankach, również w trakcie korzystania z toalety” – stwierdził urzędnik.