20 lipca, 2024

Władimir Putin zaskakująco odwołał czterech wiceministrów. Znamy już nazwiska ich następców.

Władimir Putin zaskakująco odwołał czterech wiceministrów. Znamy już nazwiska ich następców.

Duże zmiany w Ministerstwie Obrony Rosji. Na mocy dekretów podpisanych przez Władimira z funkcji odwołanych zostało czterech wiceministrów. Odwołani zastępcy szefa resortu to:

  1. Nikołaj Pankow,
  2. Rusłan Calikow,
  3. Tatiana Szewcowa,
  4. Paweł Popow.

Według doniesień rosyjskich mediów minister obrony Andriej Biełousow odbył już spotkanie, w którym podziękował im za służbę – informuje rosyjska agencja prasowa. Przyczyny dymisji nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Przetasowania w Ministerstwie Obrony Rosji. Na miejsce odwołanych wiceministrów powołani zostali:

  • Leonid Gornin, dawny wiceminister finansów,
  • Oleg Sawieliew, były minister ds. Krymu.

Zastępcą szefa resortu został także Paweł Fradkow, który wcześniej zajmował wysokie stanowisko w administracji prezydenta. Prywatnie jest synem byłego Rosjanina Michaiła Fradkowa. Stanowisko objęła ponadto Anna Cywilowa, właścicielka jednej z największych spółek węglowych w Rosji.

Według oficjalnego komunikatu MON zadaniem nowych członków ministerstwa jest:

  1. nadzór wsparcia finansowego sił zbrojnych (Gornin),
  2. zarządzanie oraz budowa nowych obiektów (Fradkow),
  3. organizacja wsparcia socjalnego i mieszkaniowego dla personelu wojskowego (Cywilowa).

Ostatnie przetasowania są elementem gruntownych zmian w rosyjskim resorcie, które rozpoczęły się w maju tego roku od odwołania ministra obrony. Analitycy wskazywali, że celem Kremla jest prawdopodobnie rozwiązanie problemów finansowych, szczególnie szerzącej się w ministerstwie korupcji.

Od kwietnia tego roku pięciu wysoko postawionych urzędników rosyjskiego ministerstwa obrony zostało zatrzymanych pod zarzutem przyjmowania łapówek. Wśród nich znalazł się jeden ówczesny wiceminister – Timur Iwanow.

Szojgu został zastąpiony przez Andrieja Biełousowa – ekonomistę, który zajmował wcześniej stanowiska ministra rozwoju gospodarczego oraz wicepremiera. Przed objęciem ministerstwa obrony Biełousow przez siedem lat pełnił ponadto funkcję doradcy do spraw gospodarczych prezydenta Władimira Putina.