20 lipca, 2024

Zdumiewający widok nad Bałtykiem: niesamowita fotografia z Krynicy Morskiej obejmująca cztery leje kondensacyjne

Zdumiewający widok nad Bałtykiem: niesamowita fotografia z Krynicy Morskiej obejmująca cztery leje kondensacyjne

Synoptycy ostrzegają we wtorek przed silnym deszczem w województwie pomorskim i we wschodnich powiatach zachodniopomorskiego. Na tych obszarach miejscami spadło około 35 litrów wody na metr kwadratowy. Wyjątkowe zjawisko w Krynicy Morskiej.

Cztery leje kondensacyjne

Tymczasem w Krynicy Morskiej (województwo pomorskie) doszło do niemal nieprawdopodobnego zjawiska atmosferycznego. Sieć Obserwatorów Burz opublikowała zdjęcie, na którym widać unoszące się nad Morzem Bałtyckim cztery. „Absolutnie nieprawdopodobna fotografia z Krynicy Morskiej sprzed chwili, na zdjęciu widać aż cztery leje kondensacyjne, z czego dwa można zakwalifikować jako trąby wodne” – czytamy we wpisie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował także o alertach pierwszego i drugiego stopnia w związku z intensywnymi opadami. Pogoda. Nadchodzą opady deszczu, a nawet podtopienia.

Jak powiedziała Dorota Pacocha z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami na północy Polski zostały przedłużone do wieczora. – Spodziewamy się sumy opadów do 45 litrów na metr kwadratowy oraz porywów wiatru w burzach do 60 kilometrów na godzinę – przekazała synoptyczka. Pacocha dodała, że ustabilizowała się sytuacja pogodowa na południowym wschodzie.

Na Podkarpaciu doszło do licznych podtopień. – Występowały tam opady o silnym i ulewnym natężeniu, a ich suma przekroczyła miejscami 100 litrów na metr kwadratowy, na przykład na stacji w Stuposianach w powiecie bieszczadzkim zanotowano 108 litrów na metr kwadratowy, a na stacji Wysłani Wierch w Bieszczadach – opad rzędu 113 litrów na metr kwadratowy – podsumowała ekspertka.

Silne opady deszczu na Podkarpaciu doprowadziły do zejścia lawiny błotnej, która zalała jedną z dróg w powiecie bieszczadzkim, uniemożliwiając przejazd. W najbliższych dniach będzie spokojniejsza. Prognozowane są przelotne opady deszczu i słabe burze. Do piątku temperatura maksymalna nie powinna przekraczać 25 stopni.