20 lipca, 2024

Andrzej Duda w Chinach. Co znajduje się na agendzie rozmów z Xi Jinpingiem? „Planujemy podpisanie kilku porozumień”

Andrzej Duda w Chinach. Co znajduje się na agendzie rozmów z Xi Jinpingiem? "Planujemy podpisanie kilku porozumień"

Polsko-chińskie relacje liczą już sobie 75 lat. Niezależnie od wszystkich wydarzeń i wichrów, które wiały na świecie, różnych zmian – także i zmian ustrojowych, choćby w Polsce – relacje polsko-chińskie opierały się zawsze na wzajemnym szacunku i wzajemnym uznaniu, co dla mnie jest bardzo ważne. Chciałbym, żeby zawsze takie pozostawały – powiedział cytowany przez podczas swojej wizyty w Pekinie.

Spotkania prezydenta w Chinach

Prezydent spotkał się najpierw z premierem Chin Li Qiangiem, a następnie z przewodniczącym stałego komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhao Lejiem. Andrzej Duda spotkał się z premierem Chin Cytowany przez PAP Li zwracał uwagę na polsko-chińską przyjaźń.

  • Już 75 lat temu ustanowiliśmy relacje dyplomatyczne i cały czas pogłębiamy nasze zaufanie, cieszymy się produktywną współpracą i mamy dobre relacje międzyludzkie – mówił.
  • Będą kierowały się strategicznymi wytycznymi naszego prezydenta w rozwijaniu relacji z Polską. Będziemy rozwijać naszą przyjaźń, zwiększać zaufanie polityczne, wzmacniać współpracę gospodarczą. Będziemy szukać też postępu w naszym strategicznym partnerstwie, by nasza współpraca przyniosła jeszcze więcej rezultatów – podkreślał.

Rozmowy prezydenta Polski z Xi Jinpingiem

Jeszcze w poniedziałek prezydent będzie rozmawiał z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Potem zaplanowano rozmowy plenarne delegacji, którym przewodniczyć będą obaj przywódcy. – Chcemy uzyskać większe otwarcie chińskiego rynku przede wszystkim na nasze produkty rolne. Podpiszemy kilka porozumień, ale najważniejsze są trwające zabiegi, które – mam nadzieję – uwieńczymy sukcesem, jeżeli chodzi o otwarcie rynku chińskiego na polski drób – podkreślił. – Mamy nadzieję na większe inwestycje chińskie w Polsce. O tym także będę rozmawiał z Prezydentem Xi Jinpingiem – dodał.

Odznaczenia dla zasłużonych

W niedzielę prezydent wręczył odznaczenia osobom zasłużonym dla rozwoju współpracy bilateralnej. Prezydent dziękował im za umacnianie w Chinach polskiego ducha, promowanie Polski i polskiej przedsiębiorczości. Wyrażał nadzieję na dalsze budowanie relacji Polski z Chinami. Dotychczas Andrzej Duda odwiedził Chiny dwukrotnie – w listopadzie 2015 roku i lutym 2022 roku.