20 lipca, 2024

Komisja śledcza ds. afer związanych z wizami planuje kolejne przesłuchania. Wśród wezwananych jest 10 osób.

Komisja śledcza ds. afer związanych z wizami planuje kolejne przesłuchania. Wśród wezwananych jest 10 osób.

W piątek komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej zbierze się, by zaplanować dalszy harmonogram prac. Komisja nie przesłuchała jeszcze wszystkich świadków, których planowała wezwać – między innymi niektórych przedstawicieli polskich służb konsularnych, byłego wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, byłego wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego oraz byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który trzykrotnie nie stawił się na wezwanie.

Co planuje komisja śledcza

Przewodniczący Marek Sowa (KO) powiedział PAP, że komisja prawdopodobnie podejmie uchwały uchylające wezwanie części świadków, którzy „nie mają odzwierciedlenia w materiale dowodowym”. Dodał, że komisja zdecyduje też o powołaniu dwóch lub trzech nowych świadków. Łącznie – jak przekazał Sowa – planowane jest wezwanie około 10 świadków, w tym Daniela Obajtka. Według Sowy komisja zakończy przesłuchania do 16 lipca. Sprawozdanie z prac może być gotowe do końca lipca.

Co z obecnością Obajtka

Daniel Obajtek, który 9 czerwca uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego z listy PiS, powiedział dziennikarzom, że jeśli komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej nadal chce go wezwać, to chętnie stawi się na przesłuchanie. Zaznaczył, że nie unika organów państwowych, ale – jak dodał – „nie można tydzień lub dwa przed wyborami robić cyrku, napuszczać policję”. Ocenił też, że „cyrk”, który realizował poprzedni przewodniczący komisji Michał Szczerba, zakończył się z dniem wyborów do PE. Szczerba, który kandydował z listy KO, również uzyskał mandat europosła, w związku z czym przestał być członkiem komisji i jej szefem. Były prezes Orlenu był trzykrotnie wzywany na przesłuchanie przez komisję i ani razu się nie stawił. Tłumaczył to swoimi wyborczymi zobowiązaniami.

Zobacz również:

  • Spiecie Daniela Obajtka z dziennikarzem. „Bardzo nieładnie mnie pan atakuje”
  • Tak PiS budowało w Łodzi centrum wizowe. Ujawniamy tajny raport
  • Donald Tusk uderza w PiS. „Liczą na krótką pamięć i siłę swojego wrzasku”