13 lipca, 2024

Mastalerek zachęca Kaczyńskiego do przeczytania fragmentu „Małego Księcia”. „Z otwartym umysłem”

Mastalerek zachęca Kaczyńskiego do przeczytania fragmentu "Małego Księcia". "Z otwartym umysłem"

Łukasz Smółka, dotychczasowy wicemarszałek województwa małopolskiego, został nowym marszałkiem. Kandydaturę zgłoszoną przez szefa klubu PiS w sejmiku, Rafała Stuglika, poparło 22 z 39 radnych. Poprzedni kandydat Łukasz Kmita, wskazany przez prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego, przegrał wybory pięciokrotnie.

O rozgrywki w Małopolsce i na ile jest to konflikt prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim Konrad Piasecki pytał Marcina Mastalerka, który w poniedziałek był gościem TVN24.

– Prezydent się tym w ogóle nie zajmował. Prezydent zajmuje się szczytem NATO, a nie tym, co robi jego ojciec – zapewnił szef Gabinetu Prezydenta RP.

Mastalerek poleca Kaczyńskiemu lekturę „Małego Księcia” Mastalerek ocenił, że dzięki „niezłomna pozycja przewodniczącego sejmiku doprowadziła do tego, że mamy zarząd”.

  • Zachował się odpowiedzialne i nie słuchał jakichś listów do niego wysyłanych.
  • Nie bawi się w partyjne gierki, bo w takim wypadku mielibyśmy rozwiązanie sejmiku i przedterminowe wybory – dodał szef Gabinetu Andrzeja Dudy.

Zapewnił, żeby konfliktu w Małopolsce „nie czytać” jako konfliktu Dudy i Kaczyńskiego.

  1. Profesor Duda doprowadził do tego, że zarząd województwa jest – zapewnił.

Konrad Piasecki stwierdził, że wybory marszałka województwa małopolskiego zakończyły się dyskusyjnym sukcesem partii i to raczej pyrrusowe zwycięstwo. – Ja mógłbym polecić prezesowi Kaczyńskiemu lekturę „Małego Księcia”, szczególnie rozdziału, w którym opisana jest asteroida 325. Mały Książę odwiedza króla. Z dobrego serca polecę prezesowi ten fragment. To jest rozdział o żądzy władzy – mówił Mastalerek, który więcej na temat książki powiedzieć nie chciał, żeby nie „spoilerować” widzom.

W poniedziałkowym wywiadzie Konrad Piasecki pytał również o posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i szczyt NATO, na który prezydent poleci jednym samolotem z wicepremierem i szefem MON-u Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Zdementował też informacje o tym, że z władzami poleci ambasador Tomasz Szatkowki. – Nie, od dawna jest oczywiste, że pan ambasador Szatkowski nie będzie na pokładzie tego samolotu. Jest to oczywiste od momentu, kiedy rząd zablokował udział ambasadora Szatkowskiego w szczycie NATO – stwierdził Mastalerek w.

Małopolska. Łukasz Smółka nowym marszałkiem województwa Marszałka województwa małopolskiego udało się wybrać za szóstym podejściem. Patową sytuację odblokowała wymiana kandydata. Łukasz Smółka zastąpił Łukasza Kmitę, był jedynym kandydatem.

– Jest szansa, aby porozumieć się i na pierwszym miejscu stawiać dobro Małopolski. 35 tysięcy 600 moich wyborców to powody, dla których stoję dziś tutaj – mówił nowy marszałek województwa.

Radni przychylili się też do jego rekomendacji na nowych wicemarszałków województwa małopolskiego.