20 lipca, 2024

Tragiczna śmierć polskiego alpinisty podczas samotnej wspinaczki na Mont Blanc. „Upadek na odsłoniętym zboczu”

Tragiczna śmierć polskiego alpinisty podczas samotnej wspinaczki na Mont Blanc. "Upadek na odsłoniętym zboczu"

Tragiczny wypadek w masywie Mont Blanc. Nie żyje Polak.

Do serii śmiertelnych wypadków doszło w środę i czwartek (26-27 czerwca) w masywie Mont Blanc. Trzech alpinistów zginęło po stronie francuskiej, a jeden poniósł śmierć po stronie włoskiej. Włoska agencja prasowa poinformowała, że jedną z ofiar jest wspinacz z Polski.

Alpinista zginął w czwartek podczas wspinaczki francuskim szlakiem w rejonie żlebu Gouter. Obszar położny jest na wysokości ponad 3 tys. metrów. Każdego roku dochodzi w nim do licznych wypadków z powodu trudnych przejść, spadających brył lodowych oraz schodzących lawin.

– Alpinista poślizgnał się. Był sam – poinformowali ratownicy górscy żandarmerii z rejonu Chamonix. Do tragedii doszło pomimo dobrych warunków pogodowych.

Przyczyny tragedii

Paolo Comune, dyrektor Alpejskiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Dolinie Aosty, ocenił, że przyczyną serii wypadków były najprawdopodobniej obfite opady śniegu. – Po latach niewielkich opadów i wysokiej brakuje przyzwyczajenia do obecności śniegu na pewnych wysokościach. Przy braku należytej istnieje ryzyko poślizgnięcia się – wskazał.

Seria tragedii w Alpach

Tego samego dnia zginął 36-letni Tajwańczyk. Alpinista wraz ze swoim 33-letnim kolegą wspinał się po północnej ścianie na szczyt Aiguille du Midi. Spadł z wysokości 250 metrów. Do innego wypadku doszło w czwartek Sabaudii, na wysokości około 2 tys. metrów. Życie stracił 50-latek z Włoch. Jego ciało odnaleziono niedaleko szlaku Tour du Mont Blanc, który biegnie między Francją i Włochami. W środę zginął 54-letni Francuz. Alpinista wraz z dwoma innymi wspinaczami schodził ze schroniska Gonella, zlokalizowanego na wysokości ponad 3 tys. metrów. Mężczyzna ześlizgnął się na zaśnieżonym odcinku. Żandarmeria poinformowała, że jako jedyny z grupy nie miał na sobie raków.